Cooking Pot With Raw Organic Potatoes Table

Voda z brambor najde využití jako hnojivo i pro hubení plevele

Péče o užitkové i okrasné rostliny na zahradě znamená dodávat jim vláhu a potřebné živiny v podobě hnojiva. To si nejčastěji lze koupit v hobbymarketech v oddělení určeném pro zahradu, kde najdeme poměrně bohatý výběr. Jako hnojivo je ale možné využít i zbytky z kuchyně. Například taková voda z vařených brambor je pro to ideální. Na co dalšího se hodí?

Co obsahuje voda z brambor

Vodu z brambor je asi většina z nás zvyklá prostě slít a vylít do dřezu. Málokdo se zamýšlí nad tím, že se do ní vyloučily látky obsažené v bramborách. Přitom je to pravda a bramborová voda je živinami přímo nabitá. Co tedy v ní najdeme? Je to zejména vitamín C, zinek, fosfor, draslík, hořčík a vápník, v menším množství pak měď a železo. Jsou to látky, po kterých rostliny přímo baží a které jim velmi prospívají. Je proto škoda uvařenou vodu z brambor jen tak bez užitku vylít, protože ji využijete jako levné hnojivo i ničitele plevele. Může být slaná i neslaná, ale pokaždé ji lze použít na něco jiného, což je nutné dodržet.

Mohlo by vás zajímat:  Exotické krasavice se těší velké oblibě, přesto při jejich pěstování dochází k častým chybám
Zdroj obrázku: Freepik

Používejte neslanou vodu jako hnojivo

Pokud budete chtít použít vodu z brambor jako hnojivo, musí být neslaná. Proto s tím počítejte při vaření brambor a vodu nesolte. Pak ji můžete použít na zálivku pokojových i venkovních rostlin, které se odmění bujnějším růstem. Kromě hnojení funguje voda z brambor i jako účinný odpuzovač škůdců a hmyzu a jako prevence proti některým chorobám rostlin.

Slaná bramborová voda ničí plevel

Kromě neslané vody z brambor využijete prakticky i tu, kterou jste již stihli osolit. Můžete ji nalít na plevel, a tím se ho zbavit. Voda může být klidně horká, která plevel spálí a škrob ve vodě obsažený zabrání jeho dalšímu růstu. Takto se lze zbavit například otravného plevele mezi betonovými dlaždicemi. Je to levná a účinná metoda, se kterou určitě budete spokojení.

Zdroj: https://www.womansworld.com/posts/gardening/potato-water-for-gardens-gardening-hack
Přidat na Seznam.cz