Selective Focus Shot Blue Flowers Green Leaves

Péče o hortenzie na podzim: prospěje jim hnojení, keře lze také množit

Kulovitá květenství hortenzií jsou jedinečnou ozdobou zahrad, proto je třeba jim zajistit dostatečnou ochranu před zimou. Existuje několik ošetření, která bychom na podzim neměli vynechávat. Jinak efektní a poměrně nenáročné keře uschnou a příští rok nás svými květy příliš nepotěší.

Zastřihování není nutné

Máte připravené zahradnické nůžky a chcete se vrhnout na zastřihování rostlin? Pro většinu hortenzií je zkrácení výhonů nezbytné pro bujný růst v dalším roce, ale je nutné ho provádět ve správný čas. Keřové hortenzie a zahradní hortenzie je lepší zastřihnout až v předjaří, jinak se v následující sezóně nevyvinou pupeny a kvetení nebude tak bohaté. Zastřižené výhony jsou navíc náchylnější k promrznutí.

Mohlo by vás zajímat:  Připravte svou zahradu na příští jaro a vysaďte si květiny, které pokvetou již v květnu

Barevné keře krásně rostly po celou sezónu, teď jsou ale vybledlé a odkvetlé. Před zimou můžete uvadlá květenství odstranit, buďte ale opatrní a řez veďte těsně nad místem, kde vyrůstají. Pokud si nejste jistí, klidně zastřihování zcela vynechejte, suché květy mohou na podzim a v zimě dodat zahradě zajímavý ráz. Odstraňte pouze výhonky poškozené chorobami a škůdci.

Zdroj obrázku: Freepik

Na podzim můžete hortenzie množit

Pokud chcete svou sbírku hortenzií rozšířit, podzim je vhodným obdobím. Sazenice po nákupu co nejdříve zasaďte do země. Vyberte si k tomu relativně teplé, ale zatažené dny. Co se týče hnojení, už v srpnu je třeba upustit od dusíkatých hnojiv a nahradit je fosforečno-draselnými přípravky, které zvyšují mrazuvzdornost rostlin. V pozdním podzimu hnojte hortenzie kompostem nebo hnojem.

Mohlo by vás zajímat:  Prvosenky: Přijměte jarní pozdrav

Koncem října a začátkem listopadu lze hortenzie množit odřezáním dřevnatých řízků. V polovině listopadu, po mírném promrznutí půdy, pak půdu kolem rostlin přikryjte větvemi jehličnanů nebo zahradní rašelinou. K ochraně samotných rostlin použijte agrotextilii, která je ochrání před mrazem a větrem. Keře zabalte do dvou až tří vrstev a u základny je svažte provázkem.

Zdroj: https://savvygardening.com/hydrangea-fall-care/
Přidat na Seznam.cz