Male Feet Lawn Rake Near Leaves

Napadané listí není nutné vždy hrabat, zahradě může prospět

Podzim se blíží a s ním i povinnost hrabat opadané listí. Je tomu ale vážně tak? Obzvláště v posledních letech totiž čím dál více zahrádkářů dochází k názoru, že opadané listí je pro zahradu vlastně dobré. Jak to tedy opravdu je a vyplácí se listí shrabávat? To a ještě více se dozvíte v dnešním článku.

Přirozený koloběh života každé rostliny

Opadávání listí je v přírodě naprosto očekávatelná věc. Jednoduše patří k procesu vývoje rostliny. Právě i to je jeden z důvodů, proč mnoho zahrádkářů listí neshrabává. Jednoduše věří tomu, že příroda je na něj uzpůsobená, a dokonce ho i potřebuje, a do určité míry tak tomu opravdu je.

Mohlo by vás zajímat:  U doplňků stravy s kyselinou listovou se na etiketu nespoléhejte

Napadané listí totiž na zemi vytváří vrstvu, která půdu izoluje. To je fakt obzvláště důležitý v chladných měsících. Půda pak nezamrzává do tak velké míry a navíc si udržuje správnou vlhkost. Zároveň tlející listí slouží jako hnojivo a nová složka půdy plná živin. Nepohrdne jím ani řada živočichů. Pro žížaly představuje potravu a pro ježky potřebný úkryt. Právě kvůli nim na zahrádkáře apelují i ochránci přírody.

Zdroj obrázku: Freepik

Nevýhody tlejícího listí

I přesto ale existují důvody, proč by se listí naopak shrabávat mělo. V prvé řadě je důležité myslet na to, co pod listím je. To znamená, že pokud je pod listím pouze travnatý povrch, měli bychom ho raději shrabat. Je tomu tak zejména proto, že listí zadržuje vlhkost, a tudíž vytváří prostředí, ve kterém se obzvláště daří plísním a dalším onemocněním, která by trávník mohla zničit. Naopak pokud je pod listím například záhon či květnatá louka, určitě ho tam nechejte, jelikož půdu hezky prohnojí.

Mohlo by vás zajímat:  Kaštany se hodí jako dekorace, odpuzovač hmyzu či hudební nástroj

Zamyslet byste se také měli nad tím, kde listí je. Již zmiňovaná vlhkost totiž obzvláště svědčí komárům. Pokud tedy nechcete mít zamořený domov tímto nepříjemným hmyzem, raději listí shrabte, ať se v něm nevytvoří líheň. Také je dobré vzít v potaz estetiku místa, na kterém listí necháváte.

Zdroj: https://www.anloncustomhomes.com/5-reasons-not-to-rake/
Přidat na Seznam.cz