Jak pěstovat vánoční kaktus

Vánoční kaktus patří mezi pravidelnou ozdobu domácností v období adventu. Barevný vodopád květů tohoto kaktusu nádherně oživí domácnost. Co myslíte, přežije i ve Vaší domácnosti do dalších Vánoc? Nemáte-li s jeho pěstováním žádné zkušenosti, nevadí. Přečtěte si, jak pěstovat vánoční kaktus, jak o něj pečovat tak, aby za rok opět vykvetl.

Vánoční kaktus neboli Schlumbergera pochází z deštných pralesů tropické Brazílie. Postupným křížením vznikla řada různobarevných kultivarů. Tyto kultivary se objevují v nabídkách zahradnictví. Stačí tedy zajít do zahradnictví a vybrat si rostlinku. Mezi nejprodávanější patří:

  • Karmínově červený
  • Bílý
  • Oranžový
  • Červený
  • Fialově červený

Popis rostliny

Není klasickým suchomilným kaktusem, právě naopak jedná se o vlhkomilný kaktus. V našich podmínkách vykvétá v době, kdy většina rostlin se ukládá do zimního spánku. Právě odtud pramení jeho roztomilá přezdívka v podobě vánočního kaktusu. Dokáže rozveselit byt a je velmi dekorativní.

Mohlo by vás zajímat:  Přesazování rostlin se není třeba bát, těchto pár pravidel zvládne i začátečník

Substrát, světlo a zálivka

Především světlo s okolní teplotou je základním úspěchem pro pěstování. Vždy je umísťujte do polostínu. Ideálním místem jsou okna orientovaná na sever či západ. Teplota v místnosti by se měla pohybovat v rozmezí 12°C-15°C.

Kořeny jsou velmi choulostivé na přemokření, proto vždy zalévejte úměrně. Úměrná zálivka znamená, že ho zalijete, až když je substrát úplně suchý. V době květenství, což je zhruba jednou za 5-7 dní, v klidovém období je to jednou za 14 dní. Pro zálivku použijte odstátou vodu z běžného vodovodního řádu.

Mohlo by vás zajímat:  Místo do koše patří odpadky k rostlinám. Nejlepší domácí hnojiva nestojí ani korunu

Zeminu vyžaduje lehčí s přídavkem písku. Použít můžete klidně i běžný substrát na kaktusy, poroste v něm. Mladé rostlinky musíte každé jaro přesadit. Starší se přesazují pouze tehdy, když jejich kořeny prorůstají odtokovými otvory v květináči.

Jak na kvetení vánočního kaktusu

S tím, jak pěstovat vánoční kaktus je spojená i otázka, jak dosáhnout toho, aby vykvetl. Pro vytvoření květenství mu dopřejte klidové období. Trvá od září do poloviny listopadu. Během této doby je potřeba, aby rostlina měla zajištěnou teplotu 14°C-18°C. Výrazně omezte zálivku. Rostlinu místo ni bohatě roste.

Mohlo by vás zajímat:  Postarejte se o rostliny i během dovolené. Díky chytrým zavlažovacím trikům nebudou strádat

Jakmile vám nasadí poupata, přeneste ho do obýváku. Postavte na parapet a až do odkvětu s ním neotáčejte ani nepřemisťujte, hrozí opadání poupat. Někdy se může stát, že poupata opadají ještě před tím, než rozkvetou. Na vině je téměř jistě příliš nízká vlhkost vzduchu. Stačí postavit květináč na misku s vlhkými oblázky a rosit.

Po odkvětu rostlinu opět přeneste do chladnější místnosti. Od dubna do září nezapomeňte na pravidelné přihnojování hnojivem pro kaktusy.

Přidat na Seznam.cz