Fresh 2386786 1920

Plíseň na substrátu je varovným signálem, rostlina je přelitá a trpí

Pokojové rostliny pěstované v květináčích mohou při špatných podmínkách trpět na plísně. Poznáte to snadno. Na povrchu substrátu jsou nevzhledné bílé chomáče, které postupně přecházejí i do spodních vrstev a napadají i kořenový systém rostliny. Květina tak začíná chřadnout, protože napadené kořeny nemohou dostatečně přijímat vodu a živiny. Co s tím? Přinášíme několik rad, jak hnilobě kořenů a obecně i plísni zabránit.

Kde je vlhko, jsou i plísně

Plíseň je taxonomicky z říše hub. Je tedy víc než jasné, že, stejně jako všechny houby, i plísně milují vlhké prostředí. Pokud tedy zaléváme rostliny tím způsobem, že je substrát vždy úplně promočený nebo že v něm dokonce stojí voda, rozhodně to není správně. Další faktor, který přispívá k rozvoji plísní, je i vzdušná vlhkost. Pokud není místnost dobře větraná, začnou se v bytě tvořit plísně. Poznáme to nejen na stěnách bytu, ale právě také na substrátu pokojových květin. Příčinou plesnivění substrátu ale může být i nedostatek světla. Fotosyntéza probíhá jen v omezené míře a rostliny zpomalují příjem vody a živin. Nespotřebovaná voda je tak doslova živným prostředím pro plísně.

Mohlo by vás zajímat:  Popínavé rostliny zútulní interiér dlouhými šlahouny, které se mohou pnout i několik metrů
Zdroj obrázku: Pixabay

Dodržujte několik pravidel a plíseň se neobjeví

Především rostlinám dopřejte pravidelnou zálivku. Předejdete tím pozdějším problémům a také pravidelně zkontrolujete stav své zelené krásky. Nelze paušálně říct, jak často květiny máte zalévat. Vždy záleží na vašich podmínkách, na konkrétním druhu rostliny, na substrátu. Někdy ale méně znamená více. 

  • Zalévejte pouze tehdy, když je substrát nahoře suchý. 
  • Obsahuje-li květináč nespotřebovanou přebytečnou vodu, vylejte ji. 
  • Před osazením květináče vždy použijte na dno kamínky nebo jinou drenážní vrstvu. Nepoužívejte květníky bez odvodového otvoru na dně.
  • Dbejte na dostatek světla a vzduchu.
Mohlo by vás zajímat:  V zimě mohou pokojové rostliny strádat. Díky několika trikům přečkají do jara v dobré kondici

Rostliny je vhodné jednou za čas přesadit do nového substrátu. Nejenom že dodáte rostlinám nové živiny a zkontrolujete jejich zdraví, ale také zlepšíte stav substrátu. Vybírejte kvalitní substrát vhodný pro váš konkrétní druh pokojových rostlin. Existují substráty obecně pro pokojové rostliny, ale koupíte i speciální substráty například pro palmy. Ty jsou odlehčené.

Zdroj obrázku: Pixabay

Když už se plíseň objeví

Pokud se i přes veškerou vaši péči plíseň v květníku objeví, zkuste přírodní fungicidy. V raném stádiu postříkejte povrch substrátu například odvarem z česneku, kopřivy nebo cibule nebo posypte substrát mletou skořicí, ta má antibakteriální a mírně fungicidní účinky. V těžších případech rostlinu přesaďte do čistého květináče s novým substrátem.

Přidat na Seznam.cz