orchidej

Jak pěstovat orchidej

Orchideje rodu Phalaenopsis potřebují hodně světla, ne však přímé letní slunce. Pokud orchidej umístíte někam doprostřed místnosti či do kouta, patrně se jí to moc líbit nebude. Já mám orchideje na okenních parapetech východní strany, sluníčko tam sice svítí, ale jen krátce z rána a zdá se, že je to tak optimální. Pokud máte orchideje na jižním nebo na západním okně, přes zimu je to taky fajn, v létě jim budete ale muset přistínit – silné letní sluníčko by listy spálilo.

Naopak nedostatek světla způsobuje růst dlouhých úzkých listů, rostliny málo kvetou a opadávání jim poupata.
Rostlinkám můžeme přisvítit i zářivkou, stačí obyčejná, nejlépe s teplým bílým světlem. V akvaristice lze koupit malá zářivková svítidla, která by se dala k tomuto účelu použít.

Orchideje rodu Phalaenopsis milují teplo a vlhko. Budete-li je tedy mít kupříkladu na okně v koupelně, budou spokojené.

Orchideje a vlhkost

V bytech s vlhkosti okolo 50% nemusíte vzduch nijak více zvlhčovat, vlhký substrát stačí. V suchých panelákových bytech (vlhkost okolo 30%) doporučuji pro zvlhčení vzduchu umístit ještě pod květináč větší misku s vodou a kamínky nebo hydrogelem. Květináč ale nesmí ve vodě nebo hydrogelu stát, ke spodním dírkám se musí dostat vzduch! Od věci také není umístit (v zimě) na radiátor pod orchidejkami vodní odpařovač.

Nicméně horké radiátory bývají v zimě problém. Máte-li orchideje na okenním parapetu nad radiátorem, který v zimě silně žhne, orchidejky to těžce ponesou – svrašťují se jim listy, opadávají poupata. Doporučení je jediné – dát orchideje z dosahu proudu teplého vzduchu nebo alespoň snížit teplotu vody v radiátorech (samozřejmě máte-li tu možnost). Jinak můžete zkusit orchidejkám alespoň ulevit častým rosením listů nejlépe měkkou, děšťovou vodou (tvrdá voda zanechává na listech bílé fleky, navíc bílé povlaky vodního kamene snižují schopnost listů dýchat).

Mohlo by vás zajímat:  Něžné azalky jsou potěchou oka, tyto krásky však potřebují speciální péči

Orchideje jsou také citlivé na etylen, který se uvolňuje například ze zralého ovoce, zeleniny či vadnoucích řezaných květin. Máte-li tedy orchideje např. na okenním parapetu v kuchyni, košíček s ovocem dejte raději jinam :).

Zalévání orchidejí

Orchideje zaléváme cca 1x za 5-14 dnů (liší se v závislosti na teplotě v místnosti, vlhkosti vzduchu a velikosti květináče) nejlépe tak, že celý květináč ponoříme na cca 30 minut do nádoby s vodou (máte-li květináče v obalu, můžete použít jako máčecí nádobu přímo ten obal). Ponořujeme pouze do výšky čipsů, horní část rostliny necháme nad hladinou, stojící voda u báze listů by mohla časem způsobit jejich hnilobu. Pokud se nám tam voda přece jen dostane, po vyndání rostliny z nádoby ji vysušíme ubrouskem.

Po uplynutí uvedené doby květináč z nádoby vyjměte a nechte všechnu vodu z květináče vytéct! Čipsy nasají vodu a udržují v květináči stálé vlhko.

Obecně se dá říct, že když už je substrát na pohled suchý, a květináček není na vnitřní straně aspoň částečně orosený, do dvou dnů bychom měli orchidej znovu ponořit. Nejlepší je voda dešťová, protože je měkká. Pokud musíte použít vodu z vodovodu, nechte ji předtím cca 24 hodin odstát, aby vyprchal přidávaný chlor. V každém případě platí, že voda nesmí být studená!

Pokud má vaše rostlinka měkké, svraštělé listy, může to být známkou špatného zalévání, kořeny buď zahnívají ve špatném substrátu nebo naopak trpí nedostatkem vláhy. Zejména v květinářstvích rádi doporučují květinu rosit na listy, ale není to nutné. Pokud máte rostlinku zasazenou pěkně ve vlhkých čipsech, má vláhy dost a není třeba ji rosit.

Mohlo by vás zajímat:  Září je vhodné pro výsadbu okrasných rostlin, stromů i dosetí trávníku

Hnojení orchidejí

Hnojte pouze hnojivem na orchideje a to od jara do října cca 1 týdně, přes zimu stačí 1x za měsíc (hnojivo přidejte do nádoby s vodou kam ponořujete květináč s rostlinkou. Po vytažení květináče si můžete zbylou vodu s hnojivem nalít do konvičky a použít na zalévání ostatních pokojových květin (třeba fialky po ní nádherně kvetou!). Nepřehnojujte, řiďte se pokyny na hnojivu! Přes zimu, pokud máte rostlinku v chladnější místnosti, mírně omezte zálivku.

Na pultech obchodů najdete i tzv. listovou výživu pro orchideje v rozprašovači. Zatím jsem to nevyzkoušel, varianta hnojení při zalévání formou ponoru se mi velmi osvědčila, takže nemám důvod ji měnit. Vyzkoušíte-li to sami, budu rád za Vaše postřehy a zkušenosti :).

Odkvetlé výhony orchidejí

Po odkvětu buď celý květní stvol zežloutne a postupně vyschne, v tom případě jej odřízneme celý, nebo zežloutne a uschne jen jeho horní část a zbytek zůstane zelený, v tom případě se doporučuje jej seříznout jen částečně, a to nad třetím očkem od spodu. Předtím než odstřihnete se ale podívejte, zda některé z kolínek odstříhávané části již nemá náznak nového stonku. V tom případě původní stonek odstřihněte až nad tímto hrbolkem. Z těchto hrbolků časem vyrostou nové květní stvoly s květy.

Tento postup však doporučuji provést u každého květního stvolu pouze jednou, až takto seříznutý stvol znovu vykvete, po odkvětu jej již odtraňte celý. Opakovaným kvetením stejných stvolů bereme totiž rostlince sílu na růst nových květních stvolů, které mají vždy mnohem větší a bohatší sadu květů, než tyto „druhotné“ stvoly.

Keiki

Někdy se na rostlinách vytvoří místo poupat mladé rostlinky, tzv. keiki. Chcete-li si novou rostlinku vypěstovat, je nutné ji na původní rostlině zanechat do té doby, než bude mít alespoň 3 listy a alespoň 3-4 kořínky dlouhé minimálně 5cm. Poté teprve mladou rostlinku od původní opatrně odřízneme a zasadíme do nového květináčku s kokosovými čipsy (pro tento účel je dobré si schovávat malé průhledné kelímky, ve kterých většinou orchideje kupujeme). Poté už se k rostlince chováme, co se týče péče, jako ke každé jiné „dospělé“ orchideji.
Pokud mladé rostlinky pěstovat nechcete, květní stvol s mladou rostlinkou odstraňte. Růst mladé rostlinky totiž mateřskou rostlinu zbytečně oslabuje na úkor květů.

Mohlo by vás zajímat:  Uložte správně svou zahradu k zimnímu spánku. Na jaře se znovu probudí do krásné zeleně

Když orchidej nekvete

Přesvědčete se, že má vše co potřebuje – dostatek světla, správný substrát, dostatek vzduchu ke kořenům, správnou zálivku, dostatečné hnojení. Pokud přesto nekvete, zkuste ji na nějaký čas dát do chladnější místnosti (cca 18 stupňů) s dostatkem světla. Po přenesení zpátky do tepla by měla začít znovu kvést.

VIDEO: Jak se starat o orchideje

A poznámka nakonec

Při pěstování orchidejí musíte být trpěliví. Pokud jste zkomírající rostlinku právě zachránili od jisté „smrti“ tím, že jste jí upravili podmínky dle výše uvedeného, nečekejte, že Vám do týdne vykvete. Ve správných podmínkách si rostlinka nejdříve vytvoří hodně nových kořenů, poté vyraší nové listy a až nakonec se mezi listy objeví nové květní stvoly. Pokud byla Vaše orchidej i před úpravou podmínek v dobrém stavu, jejich vylepšením docílíte rychlejšího růstu kořenů, listů a tím následně i květů. V každém případě Vás rostlinka dříve či později za Vaši péči odmění :).

Kupte si orchidej

Přidat na Seznam.cz

5 Odpovědi na “Jak pěstovat orchidej”

  1. Musím vás pochválit, po dlouhé době jsem narazil na pěkně upravené a přehledné stránky.Jen by to chtělo více informací.Jen tak dál.

  2. Moc pěkný článek, díky za něj! I to video se hodilo.

Komentáře jsou uzavřené.