Jak pěstovat orchideje doma

Mnoho zapálených pěstitelů pokojových rostlin si klade stále stejnou otázku: Jak doma pěstovat orchideje? Samozřejmě, že chtějí, ať jim tyto krásky dlouho vydržely v květu. Vypěstovat tyto rostliny doma je celkem oříškem. Pěstování orchidejí představuje koníček, který vyžaduje hromadu Vašeho času a trpělivost. Jejich exotická vůně ale za námahu a starost stojí.

Orchideje

Charakteristickým znakem těchto nádherných rostlin jsou květy velmi bizardních tvarů. Běžně se dnes setkáme s jejich šlechtěním v botanických zahradách a zahradnictvích. Pro jejich množení jsou vyvinuty technologie. Množí se hlavně v laboratorních podmínkách. Po dvou letech se přenášejí do skleníků, kde se jim daří.

Sice se orchidejím daří v teplém, vlhkém skleníků, ale úspěšně je můžete pěstovat i doma. Klidně i v panelákovém bytě. Ovšem pěstování vyžaduje jisté předpoklady. V první řadě si musíme uvědomit, že orchideje mají velmi různorodé a specifické nároky na pěstování. Žádná ze známých druhů nekvete celoročně a to je nutno si uvědomit, protože po odkvětu ztrácí dekorativní charakter.

Mohlo by vás zajímat:  Vyžeňte otravný hmyz ze svého domova. Pomohou květiny i oblíbené bylinky

Jak pěstovat orchideje doma?

Pro pěstování orchidejí doma je nutné naučit se vytvářet jim ideální prostředí pro růst. Musí se ve Vašem bytě cítit jako doma v pralese. Takže bude třeba zajistit místo s dostatečným přísunem světla. Správné pěstování se dá naučit a květiny se Vám bohatě odmění. V období svého květu budou nádherně dekorativní a exoticky provoní celý byt.

Při pěstování doma musí být rostlina umístěná v pokoji, kde se teplota pohybuje okolo 20°C. Rostliny potřebují hodně světla a tepla. Rovněž se zajišťuje dostatečná vlhkost vzduchu. Vlhkost činní zhruba 80%. Vlhkost můžete zajistit pomocí zvlhčovače vzduchu.

Nebo pod květináč umístíte misku s vlhkým štěrkem. Vždy zajistěte, aby orchidej nestála přímo ve vodě. Může to podporovat vznik různých parazitů a hub. Doma nikdy rostlinku neumisťujte na přímé slunce. Před ním musí být chráněná. Ideální je umístění na okna s východní orientací.

Mohlo by vás zajímat:  Nádherná konvalinka je ceněná léčivka, její krása ale může také ublížit

Nejčastější chyby pří pěstování orchidejí doma

Mezi ně patří chladné prostředí a nevhodná zálivka. Nejprve tak dochází ke ztrátě kořenového balu. Listy začnou vypadat nezdravě a rostlina jako by sesychala. Při včasném zásahu jí však dokážete zachránit. Ostříhejte kořeny a celou rostlinu i s listy umístěte do igelitového sáčku s vlhkým mechem.

Takto připravenou orchidej umístíme na teplé a světlé místo. Po určité době se vytvoří nové kořeny. Pozor i na přítomnost uhličitanu vápenatého, který se projevuje bílým povlakem na květině. Ihned jí přesaďte a změňte vodu pro zálivku.

Přidat na Seznam.cz