Blur 3162529 1920

Zahrádkářem i v zimě, známé rostliny bez problémů vydrží i silné mrazy

České zimy sice nepatří k těm nejkrutějším na světě, nicméně ani v našich větrných plískanicích se většině rostlin tak úplně nedaří. Pakliže tedy toužíte mít zahradu pohlednou i během chladné části roku, pak je vhodné poohlédnout se po některých druzích rostlin, které jsou pro přežití v podobných podmínkách stavěné. Nerezignujte v zimě na krásu a mějte radost ze své zahrady po celý rok.

Rostliny z drsného severu

Když hovoříme o rostlinách vhodných do chladného prostředí, máme na mysli druhy, které prosperují i při teplotách okolo nuly nebo i hluboko pod ní. Při hledání vhodných druhů mrazuvzdorných rostlin je vhodné hledat mezi druhy, které se přirozeně vyskytují v chladných subpolárních oblastech, kde teploty klesají pod 30 a někdy i pod 40 °C.

Mohlo by vás zajímat:  Díky dusičnanu amonnému porostou rostliny rychleji. Jeho univerzální použití potěší všechny zahradníky
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Mezi tyto rostliny patří druhy ze Sibiře, severní Kanady či z Aljašky. Vysoce odolné jsou ale také rostliny ze Skandinávie a podobně. Patří sem druhy jako je například:

  • arktická malina (Rubus arcticus)
  • bříza zakrslá (Betula nana)
  • bříza bělokorá (B. pendula)
  • tavolníkovec jeřábolistý (Sorbaria sorbifolia)
  • mikrobiota křížolistá (microbiota decussata)
  • zimolez kamčatský (Lonicera caerulea var. kamtschatica)
  • tavolníkovec jeřábolistý (Sorbaria sorbifolia)
  • podezřeň královská (Osmunda regalis)
  • astřička novobelgická (Symphotrichum Novi-Belgium) s mnoha zajímavými barevnými variacemi
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Mrazuvzdornost není všechno

Při výběru rostlin k pěstování během zimy bychom se neměli řídit pouze jejich mrazuvzdorností, ale v úvahu bychom měli vzít i další faktory, jako jsou nároky na sluneční světlo, vlhkost vzduchu a půdy či úroveň jejich znečištění, kterou jsou schopné bez obtíží přežít.

Mohlo by vás zajímat:  Pobyt na zahradě přináší zklidnění a novou energii. Přinášíme tři důvody, proč začít zahradničit ještě dnes

Kupříkladu borovice lesní vydrží sice velmi dobře nízké teploty, zato si však nedovede poradit se znečištěním vzduchu a nedostatkem slunečního záření. Tavolníkovec jeřábolistý zase naopak zvládne prakticky jakoukoliv pozici, je velmi tolerantní ke znečištěnému ovzduší, nízké vlhkosti i vyšší slanosti půdy nebo stinnému stanovišti.

Přidat na Seznam.cz