Jak pěstovat muškáty
Muškáty neboli pelargónie známe všichni. Všeobecně je známo přes dvě stě padesát odrůd k pěstování. Lidé si je pěstovali pro svoji krásu již dávno před našim letopočtem. Původní domovinou rostlin je Jižní Afrika. Samotný muškát velkokvětý byl vyšlechtěn v Anglii.
Na tom, jak pěstovat muškáty není nic složitého. Hravě to zvládnou i začínající pěstitelé. Zvolit si můžete s různých barev od bílé až po dvoubarevnou. Stal se oblíbenou ozdobou mnoha parapetů. Ani Vám by neměl v domácnosti chybět.
Pěstování a výsev
Do truhlíku můžete sázet semena i sazenice. Záleží na Vás, čemu dáte přednost. Semena se vysévají v březnu či v dubnu do plochých misek, květináčů anebo truhlíků. Vypěstování vlastních sazeniček vyžaduje trpělivost. Za trpělivost se Vám odmění dlouhým kvetením a kvalitním zdravím rostlin.
Nejvíce se jim bude dařit v samozavlažovacích truhlících, kde jim hrozí minimální přemokření. Při jejich výsadbě dbejte na kyselost půdy. PH by se mělo pohybovat okolo 5,4-7. Jinak musí být půda i propustná a středně těžká. Nejlépe uděláte, když si rovnou koupíte substrát pro pelargonie.
Po odkvětu rostlinu vždy seřízněte. Udržíte tím její tvar. Kromě udržení tvaru dojde i k podpoře růstu a kvetení.
Stanoviště a zálivka
Jak pěstovat muškáty, už víte. Teď následuje otázka výběru stanoviště. Zasazené muškáty vždy pěstujeme na slunném stanovišti. Slunce doslova milují a bohatě na něm kvetou. Rozhodně je neumisťujte na stinné místo. Nekvetly by, jen by se vytahovaly do výšky.
Od jara do podzimu vyžadují vydatnou zálivku. V zimě se omezuje, protože přelití by znamenalo úhyn rostlin. Od konce dubna do konce září je přihnojujte. Stačí jednou za 14 dní běžným tekutým hnojivem.
Zazimování muškátů
S příchodem podzimních mrazíků je nutné rostlinu zazimovat. Zazimujte je v chladnějších interiérových prostorách. Ideální denní teplota pro muškáty je 15 °C. Noční teplota by se měla pohybovat kolem 8-10°C.
5 Odpovědi na “Jak pěstovat muškáty”
Komentáře jsou uzavřené.