Starr 080716 9360 Plant Thunbergia Alata Cv Sundance Yellow Flowers Enchanting Gardens Of Kula

Černooká Zuzana a jak ji pěstovat

By: Forest and Kim Starr

Znáte Smatovku křídlatou? Možná Vám tento název nic neřekne, ale jedná se o thunbergii, kterou všichni známe spíše pod názvem Černooká Zuzana. Pojmenování získala rostlina díky nápadnému, tmavě hnědému až černému středu květů. Mezi nejznámější odrůdy patří odrůdy se svítivě žlutou barvou květů. Ve středu květů se skvěle vyjímá černé „oko“.

V současné době jsou na trhu nabízené i jiné odrůdy Černé Zuzany. Domovskou zemí těchto rostlin je Afrika. V našich zeměpisných šířkách se její krásou můžeme kochat pouze v letním období. Pěstitelé se bohužel musí smířit s tím, že Černooká Zuzana půjde bohužel jen v létě. Jedná se tudíž pouze o letničku.

Mohlo by vás zajímat:  Zazimování jiřin krok po kroku

Popis této krásné rostliny

Má úzce srdčité listy, na kterých se po rozrostení, vytvoří kompaktní plocha. Na této ploše ojediněle vyniká půvab zářivých květů. Kvete velmi hojně, bohužel u nás pouze v období od května maximálně do října. Pokud jí budete vysévat či vysazovat do květináčů venku, rozkvete nejdříve v červnu. Pro odměnu bohatých květů vyžaduje pravidelné, ale slabé přihnojování.

Dočkáte se tak až dvou metrových dlouhých rostlinných výhonů. Pozor při umístění na zahradu. Tady je nutné dbát na to, aby měly oporu. Po opoře se totiž budou pnout a šplhat do výše. Opora musí disponovat co nejdrsnějším povrchem.

Mohlo by vás zajímat:  Jak se starat o letničky

Pěstitelský postup Černooké Zuzany

Pro jejich umístění je vhodné vybrat místo bez větru s dostatkem tepla a slunce. Půdu musí mít vlhkou a dobře propustnou. Velice krásně vypadají v nádobách. Zálivka musí být vždy přiměřená a pravidelná. Lze pěstovat i jako závěsnou květinu s převislými oddenky.

Péče o rostlinu není nijak náročná. Přes léto jí máme na zahradě nebo v nádobách. Pravidelně zaléváme a poskytujeme oporu. Přes zimu rostlinku uchováváme na chladném a světlém místě. Na jaře a podzim ji přiměřeně zakrátíme. Zakracování se provádí proto, že rostlina velmi dobře a rychle roste.

Přidat na Seznam.cz

Jedna odpověď na “Černooká Zuzana a jak ji pěstovat”

  1. Někdo tu spekuluje, nad klíčením. Koupil jsem balíček semen a vyklíčila všechna.

Komentáře jsou uzavřené.