090517surfinie

Jak pěstovat surfinie

By: Mirko Fontemaggi

Není tomu tak dávno, co mnozí z vás obdivovali za našimi hranicemi v Rakousku či Německu nádherné balkóny a terasy plné pestrobarevných květů. Závěsy balkónovek vytvářely bohaté kaskády. Kaskády byly vytvořené především díky kvalitním sazenicím surfinií. Dnes již není problémem pěstovat nádherné surfinie i na našich balkónech.

Pěstitelé mají na výběr z několika odrůd. Ještě před tím než se pustíte do toho, jak pěstovat surfinie, zvažte výběr odrůdy tak, ať Vám vyhovuje. Ozdobíte si balkón či terasu a zároveň získáte místo pro odpočinek. Pojďte si přečíst jak pěstovat tyto rostlinky krok za krokem.

Mohlo by vás zajímat:  Královny květin nesmí chybět na žádné zahradě. Vyniknou na záhoně i jako pnoucí ozdoba altánu

Popis rostliny

Jsou to drobné převislé rostliny s květy rozličných barev. Pěstovat se můžou ze semene anebo si rostliny zakoupíte v květinářství. Až si rostlinku přinesete domů, po vybalení jí chraňte alespoň tři dny před přímým sluncem. V případě jejich předpěstování ze semen je nutné s tímto krokem začít, už v lednu až březnu.

Na jejich stanoviště je vysazujte až v květnu. To již nehrozí ranní přízemní mrazíky. Jsou to velmi vytrvalé a převislé rostliny. Ke správnému vývinu jim musíte vytvořit vhodné podmínky. Odvděčí se vám za to bohatými a krásnými květy.

Mohlo by vás zajímat:  Víc než krásná dekorace: oblíbené kapradiny vyčistí vzduch a udrží doma příjemné klima

Podmínky pro pěstování

Tou nejdůležitější podmínkou související s tím, jak pěstovat surfínie je správná a dostatečná závlaha během jejich vegetace. Nejlepším způsobem je jejich výsadba do samozavlažovacích truhlíků. Běžně je seženete v různých zahradnictvích a hobby marketech. Truhlíky si zakupte v délce 50 -60 centimetrů. Krásně se do něj vejdou tři rostliny.

Nejlépe se jim bude dařit v dobře propustném substrátu bohatém na živiny. Buď si kupte substrát pro pelargonie anebo balkónové květiny. Namíchat si ho můžete i sami. Míchá se ze zeminy, kompostu a písku v poměru 2:1:1. Spolu s ním zakupte i hnojivo.

Mohlo by vás zajímat:  Zahrada plná barevných květů je pýchou každého zahradníka. Objevte ty nejkrásnější

Stanoviště, zálivka a hnojení surfinií

Stanoviště musí být světlé a chráněné před silným větrem. Dbejte na to, aby na ně nedopadalo přímé sluneční světlo. Optimální je jejich umístění na jih, jihovýchod popřípadě na jihozápad. Vyhovují jim teploty kolem 21°C-24°C.

Zálivku provádějte pravidelně, nelépe brzy z rána nebo v podvečer, kdy slunce příliš nepálí. Pěstební substrát ponechte vždy mírně vyschnout a teprve pak zalívejte. V příliš vlhkém prostředí by rostliny trpěli, uhnívaly, trpěli chorobami a nekvetly.

Hnojení proveďte vždy dvakrát týdně. Hnojí se hnojivem na surfínie s vysokým obsahem železa. Nedostatek živin dávají najevo žloutnutím listů.

Přidat na Seznam.cz