Amarylis

Jak pěstovat amarylis

Když se řekne amarylis, tak si většina lidí vybaví nádhernou květinu, která patří do botaniky. Amarylis je česky často označován jako hvězdník a jedná se o rostlinu, která kvete prakticky od zimního období až do léta. V našich podmínkách se pěstuje jako pokojová rostlina, nicméně je možné pěstovat ho i venku. Květinu si většinou pořídíme přímo v prodejně, zasazenou v květináči.

stux / Pixabay

Počátky pěstování tak jsou bezproblémové. S postupem času, však je nutné o rostlinku pečovat. Tehdy se Vám na mysl vkrade otázka: Jak pěstovat amarylis? Není to nijak složitý úkol. Důležité je myslet na dostatek světla a tepla. Je to rostlinka milující teplo, protože původem pochází z tropického prostředí.

Mohlo by vás zajímat:  Pro přesazení tújí je jarní termín ideální. V létě budou v plné síle

Jak pěstovat amarylis – postup

Pro své umístění vyžaduje dostatek světla a tepla. Vhodné je proto postavit jej na okenní parapet. Okno by mělo směřovat na jih a místnost se musí celoročně vytápět. Zejména v době své vegetace vyžaduje dostatek světla a teploty okolo 20°C. Základem celé rostliny je cibule, o kterou se musíte starat.

Pokud jste si nepořídili amarylis nový musíte cibulky starší rostliny přesadit. Cibulku amarylsu přesazujeme na přelomu února – března. Po přesazení začne cibulka rašit. Přesazujeme do květináče tak, aby zhruba půlka vykukovala. Počítat musíme s tím, že až amarylis vykvete, bude vážit půl kila a musíme do květináče přidat tyčku. Tyčka vytvoří oporu a přivážeme jej k ní.

Mohlo by vás zajímat:  Zimní smutek zaženou rostliny, které i v tomto období doma rozkvetou

Substrát

Substrát se volí pro pokojové rostliny. Musí být mírně kyselý. Doplňte ho o směs listovky, pařeništní zeminy, drnovky a písku. Pískem vysypte dno květináče. Ochráníte tak kořínky před hnilobou. Do substrátu poté zasaďte cibulku a vydatně zalijte.

Zálivka a vlhkost

Zejména rašící cibulku vydatně zaléváme každý den. Později se zálivka omezí na dobu 2 x3 za týden. Každý týden je nutné jí přihnojit hnojivem pro pokojové květiny. Od poloviny srpna je nutné ustat s přihnojováním a s pravidelnou zálivkou.

Mohlo by vás zajímat:  Stačilo osázet zahradu těmito rostlinami a tempo jejich růstu překvapilo sousedy

Po objevení stvolu s květem udržujeme zeminu neustále vlhkou. Vlhkost vzduchu může být i sušší. Rostlina se s ní vyrovná. Žádoucí je rosení listů. Předejte tím uhnívání květů.

Užitečné rady pro pěstování

V září odřízněte rostlině listy zhruba dva až tři centimetry nad cibulkou. Listy se stáhnou a nebudou vysychat. Po této úpravě bude následovat klidový režim. Trvá většinou dvanáct týdnů. Poté co skončí, začneme se o rostlinu opět pravidelně starat.

Přidat na Seznam.cz