Rhododendron Pink Flowers Garden Close Up

Azalka bude zdobit domov po celý rok nádhernými kvítky. Splnit její podmínky není těžké

Azalky patří mezi hrnkové rostliny, které se těší velké oblibě zejména díky nenáročné péči. Kvetou po celý rok, a pokud se o ně budete pravidelně starat, mohou se stát krásnou domácí zahrádkou, například na parapetu. Můžete je najít v různých odrůdách, každá pak bude vyžadovat jinou zálivku nebo místo pro růst. Jak správně pečovat o tuto rostlinu?

Azalky v květináčích najdete v japonské a indické variantě

Jestli si chcete domácnost trochu zútulnit, můžete tak učinit právě nákupem azalky. Existují dvě varianty – japonská a indická. Liší se od sebe nejen barvou květů, ale jejich strukturou. Japonské jsou jednoduché, bílé, růžové nebo fialové. Občas se lze setkat dokonce s dvoubarevnými květy. Azalka je spíše menší rostlina, v květináči doroste do výšky 25–30 cm.

Mohlo by vás zajímat:  Krása může zabíjet. Některé okrasné rostliny či keře obsahují nebezpečný jed

A jak dosáhnout toho, aby nás azalka těšila svými květy po celý rok? Určitě ji postavte na světlé místo, aby měla dostatek světla a slunečních paprsků. Hodí se na východní nebo jižní parapet. V zimě je sice světla málo, i tak se ale postarejte, aby ho měla azalka dost. Nikdy ji nedávejte na průvan, ale nevadí jí nižší teploty okolo 10–12 stupňů.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak azalku zalévat a hnojit?

Azalka musí mít neustále vlhký substrát. Jestli budete zapomínat na zalévání, půda vyschne a společně s ní také kořeny. Azalka bude chřadnout a listy i květy brzy uvadnou. Můžete tomu ale předejít tím, že azalku postavíte do misky s vodou na celou hodinu. Voda by se předtím měla uvařit a nechat vychladnout. Azalka si pak vezme tolik vody, kolik potřebuje.

Mohlo by vás zajímat:  Opomíjený brouk je rizikovým návštěvníkem zahrady

Kvetoucí azalku nikdy nekropte, okvětní lístky pak ztrácí barvu. Používejte na azalky kvalitní hnojiva, která jsou určená právě na tento druh rostliny. Snadno je můžete také přesadit. Květináč pořiďte vždy o 1–2 cm větší, než je ten předchozí. Po odkvětu musíte staré květy odstranit.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/shrubs/azalea/azaleas-noteworthy-shrubs-for-any-garden.htm
Přidat na Seznam.cz