Red Green Leaves Coleus Plant Plectranthus Scutellarioides Flowers Jpg

Okrasná kopřiva doplní zahradu či balkon nádhernými listy. Vytvořit jí správné podmínky není těžké

Rostlina s názvem Koleus blumei nebo také známá jako africká kopřiva je nádhernou okrasnou květinou, kterou můžeme vysadit na balkoně, terase nebo i na zahradě. Má charakteristické barevné listy, díky kterým se stala oblíbenou mezi zahrádkáři.

Koleus blumei snadno rozpoznáte

Listy této rostliny jsou velké a zoubkované, velmi podobné klasické kopřivě. Mohou být zbarveny do bordó, fialové a v některých odrůdách i do žluté a oranžové. Květy se shromažďují v samovolných shlucích, jsou malé a mají fialovou nebo bílomodrou barvu. Ve volné přírodě se s touto rostlinou můžeme setkat v Asii nebo Africe. Může dorůst až do výšky několika desítek centimetrů, většinou ale nepřesáhne metr. Při náležité péči ji můžete pěstovat v květináči, ale i v zemi.

Mohlo by vás zajímat:  Echinacea přiláká na zahradu motýly. Je odolná vůči mrazu a léčí

Jelikož tato rostlina pochází z tropických zemí, má ráda teplo. Pokud teplota klesne pod 7 stupňů, začne rychle opadávat. Vyhovují jí polostínová stanoviska. Proto pokud ji chcete pěstovat na parapetu, vyberte takový, na který nesvítí přímé slunce. Při pobytu na slunečním světle rostlina rychle vysychá. Při pěstování na zahradě ji umístěte tam, kde bude chráněna před silným větrem a deštěm.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak o koleus správně pečovat

Koleus blumei nemá příliš velké požadavky na půdu. Stačí mu průměrně propustná půda, která by měla být přiměřeně vlhká. Rašelinový substrát bude pro tuto rostlinu velmi vhodný. Rostlina vyžaduje přiměřené zalévání, ale v létě byste ji měli zalévat každý den. Dávejte si ale pozor, abyste to se zaléváním nepřehnali. To by mohlo vést k hnilobě kořenů nebo výskytu plísňových onemocnění. Při hnojení je také namístě opatrnost. Při přehnaném hnojení může rostlina rychle změnit barvu listů, což pro ni není prospěšné.

Mohlo by vás zajímat:  Barevné září: tyto druhy rostlin pokvetou i po skončení léta

Vysévat tuto krásnou rostlinu můžete již v polovině března. Sazenicím poskytněte vysokou vlhkost tak, že je přikryjete průhlednou fólií. Nezapomeňte do ní však udělat pár dírek, aby se sazenicím cirkuloval vzduch. Zajistěte jim i kvalitní drenáž, aby kořeny nebyly zbytečně ponořeny v přebytcích vody. Teplotu kolem květináče se sazenicemi udržujte přibližně v rozmezí 21–22 stupňů. Při takové péči se můžete těšit na bohatou úrodu této krásné rostlinky.

Zdroj: https://gardenerspath.com/plants/foliage/grow-coleus/
Přidat na Seznam.cz