Hrnkové rostliny doporučují zahrádkáři tomu kdo, nevěří, že i během zimy lze pěstovat řadu květin
Přijde Vám dům či balkon v zimě ponurý, když v něm nic nekvete? Rostlinky nemusí kvést jen v zimě. Teda možná tak trochu záleží, jak se to vezme. Samozřejmě, že na zahradě Vám rostlinky v zimě nepokvetou. Pokud ale máte krytý balkón, tam už by Vám něco trochu mohlo kvést krásně. A v domě Vám může kvést celá škála těch nejzajímavějších a nejrůznějších rostlin. Vyzkoušet doma můžete třeba jednu z těchto rostlin:
- různé variace orchidejí
- africkou fialku
- azalku
Řekněme si o těchto rostlinkách něco více
Současně velmi oblíbenou, dokonce jednou z nejoblíbenějších pokojových rostlin je orchidej. Orchidej pochází z tropických deštných lesů, kde roste na liánách, se kterými žije v symbióze. Jde o rostlinu, která má mnoho nejrůznějších barevných i tvarových variací, proto si zaručeně vybere každý. Vzhledem k tomu, že je zvyklá žít na liánách se jedná o rostlinu, která klade velmi malé nároky na péči. Můžete jí pěstovat ve speciálních květináčích na orchideje v kůře, ale pokud máte dům vyzdobený co nejvíce přírodně, zapomeňte na plast. Velmi dobře se pěstuje v květináčích z kokosového vlákna, přichycená na kůže stromu, na větvi, nebo třeba na pěkném kameni.
Pokud ji pěstujete v květináči, jednou týdně se prolévá na několik hodin, nasaje si tolik vody, kolik bude potřebovat a zbytek vylijete. Pokud ji pěstujete jakkoli jinak, postačí jí občasné rosení. Orchideje na Vás rádi počkají, než se vrátíte z dovolené, vydrží bez vody velmi dlouho a rády na Vás počkají. Nemusíte tedy otravovat sousedy, že potřebujete zalívat kytky. Jsou velmi vděčné a postačí jim důkladné prolití jednou za měsíc. Na oplátku se Vám odvděčí obrovskými hrozny květů, které je orchidej schopná mít celoročně.
Africká fialka je také kytičkou, která rozveselí ponuré zimní dny. Opět se jedná o rostlinku, která na Vašem okně pokvete až na pár dní odpočinku po celý rok. Jejich barevná škála je velmi široká, proto doporučuji projít se do zahradnictví a najít si tu svojí nej. Pozor dejte jen na to, že se jedná o rostlinku náchylnou na chlad a průvan. V takovém případě by mohla nastydnout a odejít. Proto ji musíte umístit na okno, kterým nevětráte, nebo ji při větrání schovávat do závětří.
Od věci není ani vyzkoušet azalku. Jedná se ale o jednu z těch náročných rostlinek, proto zvažte své pěstitelské schopnosti. Je citlivá na průvan, ale nesnese ani běžnou pokojovou teplotu. Pokud však máte nějakou místnost o 15 ° C, určitě se jí tam bude líbit a krásně pokvete.
Zdroj: Autorský text, Wikipedia