Pyracantha 4451652 1920

Ovoce neroste jen na stromech, populární keře zkrášlí zahradu, nezaberou místo a přinesou chutné plody

Sklízet vlastnoručně vypěstované ovoce z vlastní zahrady je snem mnoha začínajících zahrádkářů. V současné době existuje řada různě náročných odrůd. Při výběru vhodného stromku či keře je však třeba brát v potaz také další aspekty. Které to jsou a proč?

Jahody

Mezi plodiny, jejichž pěstování zabere nejméně místa, patří jahody. Mezi nejoblíbenější se řadí jahody lesní. Ty cíleně pěstované pocházejí ze semen Baron Solemacher a Rugia. Obě tyto odrůdy se řadí mezi pozdní. Patříte-li mezi příznivce raných odrůd, poslouží vám Cavalier, Grenadier a Regina. Ovoce plodí již na počátku června. S tím se pojí i riziko – z důvodu brzkého kvetení mohou být jejich květy poškozeny jarními mrazíky.

Mohlo by vás zajímat:  Jak nakládat s domácím odpadem v souladu s přírodou i zákony

Pro střední dozrávání jsou oblíbené odrůdy Dukat, Elvira, Fratina, Marmolada, Robinson či Talisman. Naopak pro pozdní dozrávání jsou nejvhodnější odrůdy Bogota a Elista.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Rybíz

Neméně oblíbeným zahradním ovocem je rybíz. Ten je bohatý zejména na vitamíny C, B, nebo A.  Pokud dáváte přednost rybízu černému, vězte, že sáhnete-li po odrůdě Ben conand, Bona, Ceres či Titania, neuděláte chybu. Z červených rybízů si zaslouží pozornost raná odrůda Detvan nebo pozdější Rondom.

Pro fanoušky neobvyklých typů ovoce tu máme rybízový angrešt. Ten vznikl, jak již jeho samotný název napovídá, zkřížením černého rybízu spolu s angreštem. Na pěstování je vhodná odrůda Josta.

Mohlo by vás zajímat:  Leden je měsíc bílení. Právě v těchto dnech potřebují ovocné stromy největší ochranu
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Maliny a ostružiny

Samoopylujíce-se užitkové rostliny jsou mezi pěstiteli hojně rozšířené. Ukázkovým příkladem tohoto trendu jsou malinovníky a ostružiníky, bez jejichž plodů si spousta z nás nedokáže teplé letní měsíce vůbec představit.

Mezi malinovníky jsou populární odrůdy Canby, Mailing Jewel Mailing Seedling či pozdní Beskid a Taylor. Příznivcům ostružin vyjdou vstříc Orkan, Gazda, Thornfree nebo Black Satin. Ostružiníkům je třeba zajistit dostatek prostoru.

Zdroj: Autorský text, Wikipedia
Přidat na Seznam.cz