Flowers Gladiolus Yarrow Flowerbeds Garden Against Backdrop Sky Trees

Mečíky vytvoří na každé zahradě úchvatnou barevnou dekoraci. Milují slunce a vodu

Mečík je rostlina, která je skvělou dekorací hlavně na zahradu. Připomíná meče, protože roste rovnou vzhůru a má nádherné květy různých barev. Díky tomu si na zahradě můžete vytvořit celou oázu mečíků, které budou tvořit příjemné místo na odpočinek. Poradíme, jak se o mečíky starat, jak je pěstovat a také jak je zazimovat.

Mečíky jsou květiny mnoha barev, vybere si každý

Mečíky jsou rostliny původem z Afriky, existuje jich více než 180 druhů. Mají tlumené i velmi výrazné barvy, dokonce najdete také mečíky s černými květy. Mohou být jednobarevné, nebo kvést ve více odstínech. Pokud jste v pěstování mečíků zkušenější, můžete si pořídit také květiny, které jsou tečkované nebo jinak barevné. Listy jsou špičaté a začínají přímo u země. Rostou přímo nahoru, a tím pádem připomínají tvarem meče.

Mohlo by vás zajímat:  Tipy na zalévání zahrady pro začátečníky. Každý může mít bohaté záhonky

Mečíky kvetou podle toho, jakou teplotu a podmínky jim dopřejete. Čím dříve je vysadíte, tím dříve budou vidět květy. Většinou se jedná o polovinu července, ale některé druhy mohou kvést až do září nebo října. A kdy je tedy zasadit? Mečíky jsou milovníky slunce, takže si počkejte na první sluneční paprsky, které budou mít sílu. Je nutné mečíky vysadit na místo, kde nebude foukat silný vítr. Potřebují vlhkou půdu a pravidelné mulčování.

Zdroj obrázku: Freepik

Kdy rostliny zasadit? Potřebují zvláštní podmínky

Mečíky můžete sázet od dubna do května. Nezvládnou silné mrazy, někdy je lepší počkat do poloviny května, kdy už je země dostatečně teplá. Můžete počkat i do června, pak vám mečíky pokvetou až do září. Mečíky ale nejsou odolné rostliny, proto je dobré ještě před vysazením cibulky ošetřit insekticidem. Vhodné jsou také domácí metody, abyste mečíky ochránili před plísněmi nebo chorobami.

Mohlo by vás zajímat:  Díky dusičnanu amonnému porostou rostliny rychleji. Jeho univerzální použití potěší všechny zahradníky

Mečík můžete namočit do manganistanu draselného a poté do jódu. Před výsadbou ho nechte uschnout a poté dejte do zeminy. Existují i další způsoby, jak mečíky ochránit. Mečíky pak zasaďte do hloubky maximálně 15 centimetrů v rozestupech od 15 do 20 cm. Sázejte je ve skupinách, protože pak vytvoří nádhernou kombinaci barev.

Zdroj: https://www.lovethegarden.com/uk-en/article/gladioli-gladiolus
Přidat na Seznam.cz