Shiitake Mushrooms Concept Vitamin D Immunosuppression

Houby shiitake patří mezi významné zdroje vitamínu D, mědi a vzácných aminokyselin

Houby shiitake jsou jednou z nejpopulárnějších a nejcennějších hub na světě. Řadí se mezi nejzdravější druhy hub a jsou pokládány za skutečný lektvar života. V jejich složení nacházíme mnoho cenných vitamínů a minerálů, včetně vitamínu D, jakož i dalších sloučenin, kterým jsou připisovány protirakovinné účinky, podporují práci srdce a imunitu.

Co jsou to houby shiitake

Jsou populární v asijské kuchyni a medicíně na dalekém východě, houby shiitake jsou známé také jako „japonské tvrdé dřevo“. I když se vyskytují především v jihovýchodní Asii a pěstují je země jako Čína nebo Japonsko (ale velmi často také divoce rostou na mnoha druzích stromů), jsou poměrně snadno dostupné v obchodech po celé naší zemi v čerstvé, sušené a marinované formě.

Mohlo by vás zajímat:  Také rostliny potřebují zimní spánek. Během zimování ale může dojít k fatálním chybám

Někomu se tyto houby mohou zdát stejné jako ostatní, ale jsou výraznější, mají intenzivní, hlubokou chuť a masovou texturu. Houby shiitake jsou považovány za jednu z nejzdravějších hub. Někdy se nazývají elixírem života, věří se, že poskytují člověku zdraví, a dokonce dlouhověkost. Mají překvapivě bohaté výživové složení. Obsahují mimo jiné vitamín D, který je vzácný v potravinách, a pokud ano, je přítomný především v produktech živočišného původu.

Zdroj obrázku: Freepik

Vitamíny a minerály

Houby shiitake jsou zdrojem klíčových vitamínů a minerálů včetně vitamínu D, vitamínů skupiny B, mědi, selenu, draslíku, manganu, hořčíku, železa, fosforu. Houby shiitake jsou dobrým zdrojem vlákniny. Obsahují mnoho stejných aminokyselin jako maso. Kromě toho obsahují polysacharidy, terpenoidy, steroly a lipidy, z nichž některé mají účinek zvyšující rezistenci, snižují hladinu cholesterolu.

Mohlo by vás zajímat:  Nedostatek vitaminu D ze slunce lze v zimě snadno doplnit přirozeně v potravě

Tento produkt je velmi prospěšný pro zdraví srdce. Obsahuje mimo jiné sloučeniny, které přispívají ke snižování hladiny cholesterolu, tedy eritadenin, steroly nebo betaglukany. Konzumace těchto hub také podporuje normální krevní tlak. Pravidelná konzumace hub shiitake může posílit imunitu. Jednou ze složek potřebných pro správné fungování imunitního systému je měď a houby shiitake jsou jejím dobrým zdrojem.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-shiitake-mushrooms
Přidat na Seznam.cz