Closeup Shot European Shorthair Cat Laying Black Leather Couch

Kousnutí od kočičího mazlíčka znamená náklonnost. Projevem agrese je pouze ve specifických případech

Vztyčená ouška, předení, polehávání nebo ukazování břicha, kočka svým postojem sděluje různé pocity. Zatímco některá gesta vyjadřují důvěru a sympatii, jiná nikoli. Mezi velmi agresivní počínání tohoto čtyřnohého tvora patří kousnutí, tedy jako násilné to přijde zejména člověku. Co chce ale kočka kousáním svému chovateli opravdu naznačit? Proč neváhá zatnout zuby do rukou nebo nohou, když chce dosáhnout svého?

Sympatické, nebo zlovolné gesto?

Co to má znamenat? Poklidně si hovíte na pohovce, kočka přede a různě se převaluje. Nechybí láskyplné olíznutí, ale pak najednou stočí hlavu a zakousne se svými ostrými zoubky do vaší ruky nebo do břicha. Proč něco takového váš domácí mazlíček provedl? Udělali jste něco, čím jste zapříčinili tento zvrat? A jedná se vůbec o akt agrese, jak by se mohlo na první pohled zdát? Kočičí gesta vzbuzují hodně otázek, proto je třeba na ně řádně odpovědět, protože trápí mnoho chovatelů.

Mohlo by vás zajímat:  Byty Na Vackově: Atraktivní moderní bydlení na Praze 3
Zdroj obrázku: Freepik

Kočičí kousání jako akt nepředvídatelnosti?

O kočkách se říká, že jsou nestálé, nebo dokonce potvory. Umí být láskyplné, ale na druhou stranu nevšímavé nebo odměřené. Leckdo soudí, že se jedná o důkaz, že jsou těkavé a svým způsobem zlé a agresivní, když dokážou během chvilky změnit svou náladu. Právě pokousání může vést mnohé chovatele k potvrzení takových tezí. Není tomu rozhodně tak. Kočka svým kousáním projevuje náklonnost a kupodivu spokojenost. Kočky jsou šelmy a oproti jiným domácím mazlíčkům nejsou schopné dlouho vydržet při hlazení.

Mohlo by vás zajímat:  Kukrumový olej zahřeje i uvolní. Jeho účinky v aromaterapii přinesou víc než zklidnění mysli

Kousání jako projev lásky

Temperament a dynamika těchto domácích šelem pak vedou k tomu, že po chvilce hlazení a laskání chce kočka změnu. Tou je právě kousání, což je pro ni mnohem zábavnější aktivita. Tento jev lze často pozorovat při hraní koček, chvilku se vzájemně olizují, aby se za moment honily po zahradě a praly. Kousání je projevem lásky též koček, které mají koťata. Kdy je však kousnutí projevem nespokojenosti? Stačí sledovat zvíře, brání se pomocí zubů v nebezpečí, současně dojde ke zježení srsti a napnutí svalů. Kočka může mít v takový moment také posazené uši, což značí stres nebo velkou míru vzteku.

Zdroj: https://www.thesprucepets.com/stop-cat-bites-553893
Přidat na Seznam.cz