Closeup Orange Mushroom Growing Decaying Tree Against Backdrop Verdant Grass

Houba Jidášovo ucho ozvláštní nejen asijskou kuchyni. Své místo má i v tradiční v medicíně

Houba Jidášovo ucho (Auricularia auricula-judae), někdy nazývaná také jako houba ucho Ježíšovo nebo černé dřevo, patří mezi zajímavé a neobvyklé druhy hub, které mají své místo v kuchyni i v tradiční čínské medicíně. Tato houba, která má vzhledem ke svému názvu velmi zajímavou historickou legendu, má také mnoho léčebných a výživových vlastností. V tomto článku se dozvíte více o Houbovi Jidášově uchu, včetně jeho vzhledu, historie a způsobů, jak ho využít.

Vzhled Houby Jidášovo ucho:

Houba Jidášovo ucho je známá svým charakteristickým vzhledem, který ji odlišuje od většiny jiných hub. Má tenký, pružný, až želatinový plodnicový tělíčko, které připomíná ucho. To většinou dosahuje velikosti od 3 do 10 centimetrů a má hnědou až černou barvu, i když existují různé odrůdy této houby s odlišným vzhledem.

Mohlo by vás zajímat:  Nejpopulárnější exotické ovoce skvěle chutná a je plné vitamínů

Historie a legendy:

Houba Jidášovo ucho má zajímavou historii a je spojována s různými legendami. Jedna z nejběžnějších legend říká, že Judáš Iskariots, jeden z apoštolů Ježíše, byl obviněn z vydání Ježíše za třicet stříbrných a poté, co byl postižen výčitkami svědomí, se oběsil na stromě. Tato houba vyrůstá na stromech, a její černá barva a ušlapovaný vzhled byly spojeny s Judášovými ušima a jeho nešťastným osudem.

Forest Edible Mushrooms Honey Mushrooms Grow Forest Old Tree
Zdroj obrázku: Freepik

Kulturní a kulinářské využití:

Houba Jidášovo ucho se využívá v mnoha kuchyních po celém světě, především v asijské a čínské kuchyni. Má lehce slizkou texturu, která se při vaření změní na měkkou a želatinovou. Tato houba má jemnou, neutrální chuť a absorbuje příchuťi pokrmu, do kterého je přidána. Často se používá v polévkách, stir-fry pokrmech, salátech nebo jako přísada do omáček.

Mohlo by vás zajímat:  Také rostliny potřebují zimní spánek. Během zimování ale může dojít k fatálním chybám

Léčebné vlastnosti:

Houba Jidášovo ucho byla v tradiční čínské medicíně používána pro své léčebné vlastnosti po tisíce let. Obsahuje různé vitamíny, minerály a antioxidanty, které mohou přinášet několik zdravotních výhod, včetně posílení imunitního systému, snižování hladiny cholesterolu a podporu zdravého trávení.

Tato houba obsahuje také polysacharidy, které mohou mít protizánětlivé a antioxidační účinky. V nedávných letech byla provedena řada výzkumů, která naznačuje možné pozitivní vlivy Houby Jidášovo ucho na lidské zdraví, ale je třeba brát v úvahu, že další studie jsou potřebné k potvrzení těchto účinků.

Mohlo by vás zajímat:  Jak na přesazování a dělení trvalkových rostlin

Varování:

Při sběru divoce rostoucích Hub Jidášova ucha je třeba být opatrný, protože existují podobné druhy hub, které mohou být jedovaté. Je důležité mít jistotu, že sbíráte Houbu Jidášovo ucho od profesionálního houbaře nebo odhadce hub, který je schopen rozlišit mezi jedlými a jedovatými druhy.

Houba Jidášovo ucho je nejen zajímavou a historicky významnou houbou, ale také má své místo v kulinářském světě a v tradiční čínské medicíně. Je to dobrý příklad toho, jak příroda může nabídnout unikátní a užitečné zdroje pro lidstvo. Při používání této houby však vždy dbáme na bezpečnost a dodržujeme správné postupy sběru a přípravy.

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Auricularia_auricula-judae
Přidat na Seznam.cz