Vařit s olejem je pro člověka škodlivé. Rostlinám ale mastná tekutina dává úplně jiné schopnosti růstu

Olej v kuchyni je to nejhorší, pokud nám záleží na vlastním zdraví. Proto je lepší ho místo do jídla použít na zahradě. Tady dokáže překvapit svými účinky. Ne každý zahrádkář pochopitelně dané možnosti zná. Začněme ale u lidského zdraví. Ne všechny oleje lze házet do jednoho pytle. Vždy rozhoduje způsob získávání, jeho kvalita a také použití. Roli hraje i použité množství. Ten nejkvalitnější olej použitý na smažení moc zdraví nepřidá, a naopak občas trocha toho špatného člověku zase až tak neuškodí.

Místo kuchyně zahrada

S olejem v kuchyni by se to tedy nemělo přehánět. Lepší je zkusit alternativní způsoby přípravy jídel. Místo smažení nebo pečení na oleji je možné zkusit dušení, vaření ve vodě i páře nebo grilování. A co s přebytečným olejem? Dá se použít na zahradě. A to poměrně efektivně.

Mohlo by vás zajímat:  Vědci sestavili nejzdravější jídelníček, který sníží riziko předčasného úmrtí. Jednoduchá pravidla může dodržet každý

Na kvalitě záleží

Stejně jako u člověka tak i u rostlin jasně platí, že kvalita je důležitá. Čím je olej kvalitnější, tím lépe. Většina lidí dnes preferuje oleje rostlinné. A nabídka je opravdu bohatá. Krom stálice v podobě olivového oleje jsou i oleje kokosové, ale třeba i kmínové. Mezi ty méně kvalitnější potom patří třeba olej slunečnicový nebo řepkový. Pořád je to ale lepší volba než úplné prefabrikáty, vhodné primárně jenom na smažení při vysokých teplotách.

Zdroj obrázku: Freepik

Použití oleje je snadné

Jak konkrétně se dá rostlinný olej použít při péči o rostliny? Velmi jednoduše. V případě potřeby lokálního použití je ideální nanést ho na hadříček a rostlinu na konkrétních místech potřít. Když je potřeba ošetřit rostlinu celou, hodí se aplikovat olej do rozprašovače. Pro lepší efekt je optimální naředit ho trochou vody a smíchané tekutiny na rostlinu nastříkat.

Mohlo by vás zajímat:  Krásná dekorace i jedinečná zelenina: vyberte tu nejlepší dýni pro každou příležitost

Proti škůdcům i pro zdraví

A proč trik s olejem používat? V první řadě pozitivně působí proti škůdcům. Jak z hlediska preventivního, tak pokud potřebujete škůdce zlikvidovat. Olej vytvoří na rostlině neprostupný film, který jim překazí možnost vysávat z ní živiny. Tento daný film také zamezuje tvorbě různých plísní a dalších nemocí, čímž lze rostlinu udržet zdravou.

Zdroj: https://agrilifeextension.tamu.edu/library/farming/using-oils-as-pesticides/
Přidat na Seznam.cz