Peeling Potatoes Kitchen By Hands Cook With Knife Preparing National Dish

Hnojivo z bramborových slupek je obzvláště vhodné pro keříky malin

Co se slupkami z brambor? Většina lidí se nad takovou otázkou ani nepozastaví a bez přemýšlení je vyhodí do odpadkového koše, v lepším případě pak skončí na kompostu. Velká škoda! Bramborové odřezky jsou pokladem, se kterým by se nemělo zacházet takto lehkovážně. Obsahují totiž velké množství živin, vitamínů a minerálních látek, které jsou balzámem pro různé druhy rostlin. Jakým způsobem je zužitkovat? Je to nadmíru snadné, připravené hnojivo potěší například maliníky.

Slupky plné živin

Oškrábat do starého novinového papíru, pak zabalit a vyhodit? Takhle probíhá ve většině domácností loupání brambor. Jen málokdo se vydá s bramborovými slupkami do bio odpadu nebo na kompost. Jedná se o velikou ztrátu, protože bramborové slupky obsahují velké množství cenných látek, které mohou podpořit rozličné druhy rostlin včetně zeleniny a keřů. Slupka, které se hospodyňky zbavují, je totiž zdrojem draslíku, železa, hořčíku, fosforu a bramborového škrobu, látek, které jsou balzámem pro vegetaci.

Mohlo by vás zajímat:  Čistý vzduch je klíčem ke zdravému domovu. Vyčistit ho pomohou tradiční i neobvyklé metody
Zdroj obrázku: Freepik

Obsypané keře malinami

Jednou z rostlin, které bramborové hnojivo milují, je maliník. Obsažený draslík totiž napomáhá fotosyntéze, minerály povzbuzují k růstu a škrob zase posiluje kořenový systém. Při pravidelné aplikaci roztoku získá maliník větší odolnost vůči škůdcům i houbovým chorobám, k tomu se povzbudí k plodování. V letní sezóně jsou pak keříky obsypané slaďounkými plody, které milují děti i dospělí. Jak se tedy bramborové hnojivo připravuje?

Příprava bramborového hnojiva

Brambory se oloupou běžným způsobem a slupky se vloží do vroucí vody. Na sto gramů slupek je nutné počítat s litrem vroucí vody. Následně se nechá roztok zchladnout a bramborová voda se přecedí přes sítko. Tímto roztokem se zalívají maliníky jednou za tři až čtyři týdny. Kromě maliníků ocení toto hnojivo též rybízy nebo kořenová zelenina. Bramborová voda se může použít i do pastí na slimáky, vlije se do misek, které se umístí do půdy a přikryjí se listím. Přes noc napadají slimáci dovnitř a ráno se zlikvidují.

Zdroj: https://balconygardenweb.com/potato-peel-uses-in-the-garden/
Přidat na Seznam.cz