Bunches Stunning Hot Pink Geranium Pelargonium Blossoming Sunlight

Muškáty potřebují dostatek slunce, příliš vody jim naopak škodí

Muškáty jsou milované kvetoucí rostliny, které přinášejí živé barvy a nádherné vůně na každý parapet či balkon. Díky široké škále odstínů a tvarů květů se staly oblíbenou volbou mnoha milovníků květin. V tomto článku vám poskytneme základní tipy pro péči o tyto rostliny při pěstování v květináčích.

Muškáty nabízejí mnoho krásných odrůd

Muškáty jsou v České republice jedny z nejoblíbenějších květin pro pěstování v truhlících na balkonech či okenních parapetech. Mezi nejoblíbenější druhy patří páskaté muškáty, které se vyznačují robustními stonky, mechovitými listy a kulovitými shluky malých květů. Mohou dorůst až do výšky 50 centimetrů. Na druhé straně jsou břečťanolisté muškáty, ty jsou známé pro svůj převislý růst s listy připomínajícími břečťan a na jejich stoncích se tvoří kaskády drobných květů. Tato odrůda je proto ideální pro balkony a závěsné nádoby. Muškáty anglické se zase pyšní velkými, bohatými a často dvoubarevnými květy doprovázenými vysoce intenzivní vůní.

Mohlo by vás zajímat:  Krokusy vítají jaro a kvetou až do května, jejich cibulky ale potřebují péči
Zdroj obrázku: Freepik

Péče o muškáty v truhlících či květináčích

Chcete-li maximalizovat dobu kvetení a celkové zdraví muškátů v květináčích, zde je několik základních tipů pro péči:

  • Výběr květináče: Vyberte si dobře odvodňovací květináč s dostatečnými drenážními otvory, abyste zabránili podmáčení. Muškáty preferují mírně suché podmínky, takže přebytečná voda by měla mít možnost volně odtékat.
  • Půdní směs: Použijte lehkou půdní směs, která poskytuje dobrou drenáž a zároveň zachovává určitou vlhkost. Směs rašeliny, perlitu a vermikulitu nebo kompostované kůry funguje dobře.
  • Zalévání: Muškáty jsou rostliny odolné vůči suchu a mezi zálivkami dávají přednost mírnému suchu. Důkladně zalévejte, když jsou horní 3 cm půdy suché, a zajistěte, aby veškerá přebytečná voda odtekla. Vyhněte se přelévání, protože to může vést k hnilobě kořenů a problémům s kvetením.
  • Vystavení slunečnímu světlu: Umístěte muškáty v květináči na místo, které je každý den vystaveno alespoň 6–8 hodin přímému slunečnímu záření. Okna orientovaná na jih nebo dobře osvětlené balkony jsou ideálními místy pro tyto slunce milující rostliny.
  • Hnojení: Každé dva až tři týdny během vegetačního období (od jara do podzimu) hnojte muškáty vyváženým, ve vodě rozpustným hnojivem.
  • Prořezávání: Prořezávejte muškáty vždy brzy na jaře, abyste podpořili keřovitější růst a podpořili kvetení.
Zdroj: https://theindoornursery.com/glossary/types-of-geraniaceae/pelargonium-care/
Přidat na Seznam.cz