Slug 1058

Past z octa a piva zlikviduje slimáky na zahradě efektivně a přírodní cestou

Největší nepřítel zahradníka? Z rostlin rozhodně plevel, ale z živočichů bezesporu slimáci. Jsou doslova noční můrou a obrovskou hrozbou, protože dokážou zlikvidovat záhony rostoucí zeleniny i okrasné rostliny podél cestiček či plotů. Útočí na veškerou zeleň a rychle se rozmnožují, proto je potřeba zasáhnout opravdu rychle. Možností je použití chemie, ale tímto způsobem se zbytečně zamořují spodní vody a okolní půda agresivními látkami. Účinnější metodou, kterou doporučují zkušení odborníci, je směs octa s tuzemským zlatem.

Druhy plžů na zahradě

Zatímco ty s ulitou nevadí, ty bez domečku jsou pro zlost. Takové rozdělení je velmi laické, ale přesně odpovídá realitě na zahradě. Zahradníci se snaží hlemýždě ze zahrady opatrně odstraňovat, s těmi bez ulity ale nemilosrdně bojují. Není divu, dokážou totiž způsobit na zahradě nevídané škody. Jejich útoky trpí okrasné i kulturní rostliny, plži znečišťují slizem též okolí nebo zahradní nábytek. Nejvhodnější je zamezit jejich vstupu pomocí různých metod, při jejich přítomnosti pak použít vhodné pasti.

Mohlo by vás zajímat:  Zahradu před hraboši a dalšími škůdci ochrání česnek
Zdroj obrázku: Freepik

Všežravci milující rostliny

Většina lidí má pocit, že slimáci se zaměřují jen na jejich květinové a zeleninové záhony, ale není tomu tak, protože se jedná o všežravce. Konzumují drobný hmyz a živočichy, dokonce se požírají navzájem, zeleň je ale pro ně lahůdkou, o to více, když zeleninové řádky poskytují tolik různých druhů chutí. Slimáci likvidují též semena a rostliny požírají celé, okousané exempláře navíc nemají šanci přežít. Jak se tedy těchto vetřelců zbavit?

Octový roztok s přídavkem piva

Na pultech hobbymarketů se nabízí mnoho výrobků slibujících zázraky a naprostou likvidaci těchto zahradních škůdců. Je pravda, že jsou tyto přípravky efektivní, ale je třeba vědět, že jsou také vysoce toxické a obsahují velmi škodlivé látky pro životní prostředí. Domácí prostředek je ekologický a pomůže stejným způsobem. Směs se připravuje z jednoho litru octa a jednoho litru piva. Roztok se smíchá a nalije do nízkých misek a tácků a rozloží mezi záhony. Vůně piva slimáky do pasti naláká a ocet dokoná jejich zkázu.

Zdroj: https://www.gardensalive.com/product/seventeen-surefire-ways-to-stop-slimy-slugs
Přidat na Seznam.cz