Host Flower Grows Ground Flowering Plants Hostvariegated Host

Funkie rozzáří každý kout zahrady. Při namnožení vytvoří ozdobné listy nádherný koberec

Funkie neboli bohyška, často také hosta, je rostlina, která patří mezi dlouhověké trvalky. Podle odborníků může zdobit zahradu až stovku let, přičemž vhodné je umístění do různých zákoutí nebo pod stromy, může sloužit též jako solitérní ostrov bujné zeleně. Stačí přitom opravdu málo a bohyšky se mohou rychle rozrůst, množení zvládne úplně každý a jedná se o efektivní způsob, jak zakrýt určité nedokonalosti na zahradě. Jak se hosta pěstuje a jaké má nároky?

Husté shluky bujné zeleně

Funkie je rostlina, která se řadí mezi vytrvalé a patří do čeledi chřestovitých. Vytváří husté trsy a vyniknou především bujné velké sytě zelené nebo různě žíhané listy. Na tenkých stoncích vykvétá bílými, modrými nebo nafialovělými květy. V přírodě, zejména na japonských ostrovech, se vyskytují více než čtyři desítky druhů, v Evropě se hosta pěstuje jako okrasná rostlina. Jakým způsobem ji snadno namnožit?

Mohlo by vás zajímat:  S vertikální zelení začínají lidé často kvůli estetice, později objevují užitek i příznivý vliv na klima
Zdroj obrázku: Freepik

Množení pomocí oddenků

Před rozdělením trsu se musí celá oblast vykopat a následně se musí rostlinky rozebrat ručně, případně si pomoci lopatkou. Od mateřské rostliny se oddělí oddenky nožem nebo lopatkou, zbytek rostliny se opětovně zasadí zpět. Každý oddenek musí mít alespoň jeden list nebo pupen, proto je vhodné množení provádět na jaře, kdy se vyvíjí olistění. Rostliny se zasadí a dostatečně zalévají, aby mohly zakořenit. V období podzimu se pak musí seříznout listy nových sazenic asi ve výšce 10 centimetrů.

Mohlo by vás zajímat:  Jak správně pěstovat Fuchsie

Výsadba ze semen

Koupí semen vzniká riziko, že odrůda nebude identická s tou, která je momentálně na zahradě. Vlastní sběr semen z tobolek je často nemožný, protože některé druhy nevytvářejí semena a množí se pouze vegetativně. Semena se vysévají hned po sběru na podzim nebo zjara do truhlíku nebo fóliovníku. Při jarním termínu se mohou semena před výsevem namočit na noc do převařené vody, aby se usnadnilo naklíčení. Ve chvíli, kdy se na rostlince objeví první list, je možné ji přesunout do květníku. Po polovině května je možné sazenice vynést do venkovního prostředí. Pozor ale na slimáky, kteří jsou pro bohyšky největší hrozbou.

Zdroj: https://www.almanac.com/plant/hostas
Přidat na Seznam.cz