Female Farmer Holding Plastic Can Her Hands With Green Seedling Young Tomato

Teplý leden přeje sázení první zeleniny. Některé druhy můžeme sklízet už v březnu

Letošní zima sice zatím mnoho sněhu nepřinesla, ale konec měsíce nebo únor mohou ještě vše změnit. V přívětivých dnech s teplotami nad bodem mrazu lze již přikročit ke skleníkovému výsevu zeleniny. Není třeba spěchat, byť se dnes může v dobře odizolovaných sklenících pěstovat zelenina a ovoce takřka celoročně. Jakou zeleninu je možné bezpečně vysadit už v lednu?

Výsev raných odrůd a okrasných květin

V lednu jsou zarytí zahradníci jako na trní, protože zima je už ve své polovině, pomalu proto vyhlížejí jaro. Není proto divu, že začínají s výsevem raných odrůd zeleniny pro pozdější výsadbu. Do truhlíků se může v průběhu prvního měsíce v roce vysévat cibule nebo petržel. S posledními lednovými dny je čas na špenát, který klíčí už při 2 stupních Celsia nad nulou, sklizeň pak probíhá asi v polovině března. Ke špenátu se mohou přidat též ředkvičky. Zapomenout se nesmí ani na okrasné květiny, jejichž sazenice se sázejí v jarních měsících přímo do země.

Mohlo by vás zajímat:  Mrkev zvládne vypěstovat každý. Je nenáročná na péči i klimatické podmínky
Zdroj obrázku: Freepik

Příprava sazenic na parapetech a ve fóliovnících

Jaké druhy zeleniny je možné vysévat do truhlíků, nádob na parapetu nebo vyhřívaného fóliovníku? Leden je čas, kdy je třeba zasadit semínka paprik, okurek a rajčat, zejména raných odrůd, obdobně je potřeba připravit celer, pórek, artyčok a rané odrůdy různých listových salátů a samozřejmě také zelí. Všechny tyto rostlinky potřebují dostatek živin, proto se hodí použít univerzální substrát, dále teplo okolo 20 stupňů Celsia a samozřejmě maximální přísun denního světla, což je podmínka, kterou nesplňuje řada vyhřívaných skleníků nebo tunelů.

Mohlo by vás zajímat:  Celá úroda třešní může snadno přijít nazmar. Nenasytné mšice a mušky odradí domácí postřik

Nezbytný čas s ohledem na druhy zeleniny

Výsev je třeba plánovat s ohledem na pozdější přesun sazenic do skleníku nebo přímo do země. U každého druhu zeleniny se potřebná doba odlišuje, proto je nutné dostatečně rozvrhnout harmonogram pěstování předem. Zatímco pro sazenice okurek platí doba asi 5 týdnů, hlávkový salát potřebuje ještě o týden více, rajčata nebo papriky jsou připravené na výsadbu až po celých 11 až 12 týdnech, obdobně jako celer.

Zdroj: https://sustainablefoodcenter.org/latest/gardening/what-to-plant-in-january
Přidat na Seznam.cz