Manually Transplanting Cacti Succulents Into Pots Wooden Table

Expandovaná hlína udrží pokojové rostliny správně zalité a chráněné

Péče o domácí rostliny není tak náročná, jako když se staráte o celou zahradu. Pokud ale máte dostatek rostlin v domácnosti, je potřeba myslet na pravidelnou zálivku a pamatovat, jak se o jednotlivé druhy rostlin starat. Někdy se může stát, že ve zmatku zapomenete dodat zálivku některé rostlině nebo naopak to přeženete se zálivkou. Zabránit tomu můžete investicí do přírodního materiálu, respektive expandované hlíny. Tu najdete v každém obchodě pro kutily i na internetu. Její cena je nízká a investicí spíše získáte. Má totiž vynikající vlastnosti, mezi které patří zejména:

  • izolace,
  • zvýšení vlhkosti vzduchu,
  • udržení vlhkosti,
  • prevence přesušení nebo přelití.
Mohlo by vás zajímat:  Rowleyho starý muž je pro pěstování náročný, za správnou péči se odmění krásným vzhledem

Expandovaná hlína

Expandovaná hlína je přírodní materiál sloužící především jako izolace. Vzniká následkem pálení hlíny a má formu granulí. Slouží především jako izolace ve stavebnictví, ale lze ji využít také v zahradnictví. Keramzit by se měl používat při pěstování rostlin v květináči a jeho přítomnost vede ke zlepšení stavu rostlin.

Zdroj obrázku: Freepik

Vytvořením drenážní vrstvy v květináči zabráníte přelévání rostlin. Stačí tuto vrstvu nasypat na spodek květináče a následně ji zasypat zeminou. Nezapomeňte na to, aby dno květináče mělo díry, jinak bude celý proces k ničemu.

Mohlo by vás zajímat:  Také v místnostech bez světla se může dařit rostlinám. Tyto osvědčené druhy tmu doslova milují

Už žádné sucho v květináčích

Expandovaná hlína plní ještě další užitečné funkce. Tenkou vrstvu můžete nasypat na povrch květináče se zeminou. Zvýšíte nejen estetickou hodnotu květináče, ale také zároveň vytvoříte ochranu před tlapkami kočky nebo psa. Druhou funkci plní vrstva tím, že zabraňuje nadměrnému odpařování vody, což jistě ocení vlhkomilné rostliny.

Skvěle se hodí také tehdy, když potřebujete zvýšit vlhkost vzduchu. Na tác stačí nasypat vrstvu granulátu a zalít vodou tak, aby hladina nepřekryla keramzit, a na povrch položit květináče s rostlinami. Odpařující se voda zvýší úroveň vlhkosti ve vzduchu, kterou potřebují například kapradiny, orchideje nebo monstery.

Zdroj: https://plantsandhouse.com/how-to-use-clay-pebbles-for-houseplants/
Přidat na Seznam.cz