Woman Tending Caring Her Plant

Pokojové rostliny zlepšují domácí vzduch a působí příznivě na zdraví

Jak by vypadala domácnost, kdyby v ní chyběly květináče se živými rostlinami? Možná by působila méně příjemně, protože pokojovky dokážou vytvořit pohodovou atmosféru. Je to přece jen kousek přírody v bytě. Kromě toho jsou pokojové rostliny doma důležité ještě z dalších důvodů.

Příznivé působení na lidské zdraví

Pokojovky v květináči, protože se jedná o živé organismy, produkují kyslík a pročišťují vzduch v bytě. Mají pozitivní vliv na zvýšení jeho vlhkosti a pomáhají eliminovat přítomnost plísní a bakterií. I pouhý pohled na ně dokáže uvolnit napětí od stresu. K tomu přispívá i samotná péče o rostliny, která je pro mnohé lidi příjemným a užitečným koníčkem, kterému se věnují ve svém volnu. Někteří jsou nadšení kaktusáři, jiní mají rádi krásné orchideje.

Mohlo by vás zajímat:  Velkému prostoru sluší mohutné květiny. Některé druhy rostlin dorostou až ke stropu

Ekologická aromaterapie

Pokojové rostliny, zejména ty kvetoucí, jsou schopné produkovat vůně, jež mají příznivé účinky na lidskou psychiku. Mezi ně patří například citronovník nebo pomerančovník, jejich intenzivní aroma je skryté ve květech a listech a pomáhá snižovat úzkost či trému. Gardénie ulevuje od deprese stejně jako jasmín a pelargonie má kromě toho i antiseptické vlastnosti.

stylish-composition-home-garden-interior-filled-lot-beautiful-plants-cacti-succulents-air-plant-different-design-pots-home-gardening-concept-home-jungle
Zdroj obrázku: Freepik

Přírodní čistička ovzduší v bytě

Když si domů pořídíte několik pokojových rostlin, získáte díky ním přírodní čističky vzduchu. Pokojovky jsou schopné pohlcovat škodliviny a produkovat kyslík. Jejich přítomnost v bytě má proto příznivé zdravotní účinky.

Mohlo by vás zajímat:  Jarní hnojení orchidej povzbudí k bohatému kvetení. Domácí prostředky jí dodají vše potřebné

Léčivky na dosah

Některé pokojové rostliny se vyznačují léčivými účinky. Je to třeba aloe vera, jejíž dužina se využívá při léčbě kožních neduhů, popálenin či akné. Angínovník zase pomáhá dezinfikovat ústní dutinu a rýmovník ulevuje dýchacím cestám. Doma si můžete pěstovat kromě pokojovek také bylinky do kuchyně – meduňku, bazalku, majoránku či tymián. Nejenže vypadají v květináči pěkně, ale ještě je využijete při přípravě pokrmů.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/healthy-home-guide/benefits-of-indoor-plants
Přidat na Seznam.cz