Top View Dry Leaves Wooden Background

Kvetoucí rostliny a kapradiny podpoří hnojivo připravené z bobkových listů

Záplavy květů na balkoně, až oči přecházejí? Nebo obsypaná orchidej poupaty? Pro mnohé pěstitele se zdají takové cíle zcela nereálné a mají pocit, že nejsou ani splnitelné, protože péče o vegetaci je příliš náročná. A nejen časově, ale také finančně. Zkušení zahradníci vědí, že tomu tak není. Mnoho úkolů si lze ulehčit a kupovat předražená hnojiva v obchodě? Zhola zbytečné, stejný užitek udělá obyčejný bobkový list. Nevěříte?

Koření a lék

Když se mluví o bobkovém listu, jedná se o sušené listy vavřínu vznešeného. Jeho vlastnosti znali už ve starověkém Řecku, vavřínový věnec coby symbol vznešenosti je pak známý ze starověkého Říma. Ve středověku se používal zejména jako lék. V současnosti nachází uplatnění hlavně v gastronomii. Hodí se k masu, do polévek nebo se přidává při zavařování zeleniny do nálevu. Současně se bobkový list využívá při úklidu domácnosti, odrazuje například potravinové moly ze spíže. Hodí se též pro výživu rostlin, což málokdo ví.

Mohlo by vás zajímat:  Zrání rajčat jde urychlit jednoduchou metodou. Začervenat se mohou i předčasně utržené plody
Zdroj obrázku: Freepik

Nejen pro hrnkové rostliny

Jakým způsobem povzbudit kvetoucí rostliny, jako jsou muškáty, surfinie, begonie či orchideje? Odpovědí je právě bobkový list, který dokáže dané druhy posílit a prodloužit jejich období kvetení. Příprava hnojiva je nadmíru snadná, k tomu nestojí takřka nic, protože vavřín někteří zahradníci pěstují dokonce na své zahrádce, vavříny se sázejí jako solitéry, ale taktéž do živých plotů, kdy přinášejí mnohonásobný užitek.

Jak připravit hnojivo z bobkových listů

Existují dva způsoby přípravy hnojiva z bobkových listů. Pár listů se vloží do sklenice, zalijí se vodou a nechají se louhovat. Roztok je hotový ve chvíli, kdy ztmavne. V ten okamžik se může použít jako zálivka. Druhou možností je listy s vodou rozmixovat, v takovém případě se může okamžitě použít ke kvetoucím hrnkovým a truhlíkovým rostlinám, taktéž ke kapradinám, které získají svěží vzhled a sytě zelenou barvu. Hnojivo se aplikuje přibližně jednou měsíčně.

Zdroj: https://commonsensehome.com/bay-leaf/
Přidat na Seznam.cz