Orchideje1

Exotické krasavice se těší velké oblibě, přesto při jejich pěstování dochází k častým chybám

Orchideje patří mezi květiny, které se těší velké oblibě. Mají nádherné květy, ale je potřeba se o ně poctivě starat, aby kvetly po dobu až několika měsíců. Některé druhy, i když se o ně dobře staráte, mohou mít pouze listy a kvést jen výjimečně. Pojďme si ukázat, na co si při pěstování orchidejí dávat pozor.

Orchideje patří mezi náročné květiny, ale stojí za to

Kde by měly orchideje stát? Jaký potřebují květináč a jak často je zalévat? To jsou otázky, které si možná bude pokládat i zkušený pěstitel rostlin. Orchideje potřebují hodně světla, ale nesnesou přímé slunce, které jim může spálit listy. Nejlépe budou růst a kvést na východních nebo západních oknech. V létě je můžete dát na balkon, ale pouze na stinná místa.

Mohlo by vás zajímat:  Lednice pomáhá uchovat potraviny déle čerstvé, ne vše do ní ale patří
Zdroj obrázku: Freepik

Orchidejím byste měli dopřát vodu pouze v případě, že je substrát suchý, to znamená jednou za pár dní. Voda by měla být vlažná a ideální dešťová. Ne každý ale má možnost vodu sbírat, proto stačí i převařená. Hnojit orchideje se hodí obzvláště v období, kdy jsou možné květy. Používejte jen speciální hnojiva pro orchideje, žádná jiná. Po přesazení rostliny by nemělo dojít k oplodnění květů.

I orchideje se musí jednou za čas přesadit

Každé dva roky můžete vidět, že kořeny vystupují z květináče, který by měl být průhledný právě pro případ, abyste poznali, že je nutné rostlinu dát do většího květináče. Pokud je zaléváte vodou z vodovodu, přesazovat stačí jednou za rok. Nutné je také prořezávání, aby rostliny mohly znovu a znovu kvést. Mnoho pěstitelů radí uříznout rostlinu ve výšce třetího uzlíku na stonku květiny.

Mohlo by vás zajímat:  Jodový postřik ochrání papriky před škůdci a nemocemi
Zdroj obrázku: Freepik

Pokud máte koupenou dospělou rostlinu, je nutné ji něčím podepřít, protože dokáže vyrůst do výšky. Podpěry dostanete s nákupem orchideje nebo je seženete v každém květinářství. Při nákupu orchideje sledujte její vitalitu. Koukněte se na listy, které by měly být svěží, zelené a bez nevzhledných teček. Rostlina by měla hojně kvést a dbejte na to, aby nebyla napadena škůdci. Sledujte také kořeny, které by neměly hnít. Rozhodně nekupujte orchidej v supermarketu, ale raději zajděte do malého obchodu s květinami, kde jim budou mnohem lépe rozumět.

Zdroj: https://www.repotme.com/pages/orchid-care-10
Přidat na Seznam.cz