Orchid 3657183 1920

Důvody žloutnutí listů u orchidejí jsou překvapivě banální, známá květina může být ve stresu

Už jste si určitě někdy všimli, že listy orchidejí začínají žloutnout. Nemusí to být příznak nemoci nebo nevhodné péče. Podívejte se na nejčastější příčiny vadnutí rostlin a poradíme vám, jak je napravit.

 Pěstování orchidejí

Jak správně orchideje zalévat ví málokdo. Vrásnění a zežloutnutí listů je častým příznakem nesprávného zalévání rostliny. Dalším příznakem, který květina má, je kvůli dehydrataci, často to bývá vysušení kořenů. Bez přístupu vzduchu přestávají kořeny, které dostaly příliš mnoho vody, přijímat živiny. Proto je vhodné orchidej pěstovat v průhledném květináči, abyste viděli, kolik vody potřebuje. Žloutnutí listů se projevuje hlavně nedostatkem důležitých živin, jako je dusík a železo. 

Mohlo by vás zajímat:  Nechte svůj domov provonět nádhernými květinami, které do interiéru vnesou čerstvý vzduch
Zdroj obrázku: Pixabay.com

 Péče o orchideje

 Žloutnutí listů orchidejí je obzvláště běžné v podzimním a zimním období, kdy se do domů dostává mnohem méně slunečního světla. Rostlina na málo slunečního světla reaguje špatně. Její listy nejprve zblednou zeleně, časem zežloutnou. Stávají se ochablé a křehké na dotek. Orchidej ožije, pokud ji přesunete do lépe osvětlené polohy. Teplota má také významný dopad na stav orchidejí. Pokud je příliš vysoká, listy ztratí svěží zelenou barvu, zežloutnou a vyschnou. Rostlina udržovaná na příliš nízké teplotě má opět velmi podobné příznaky.  Kromě zažloutnutí listů přestává orchidej produkovat nové listy, takže v průběhu času všechny ztratí. Každá orchidej má své vlastní individuální požadavky.

Mohlo by vás zajímat:  Žluté nebo hnědé listy jsou voláním o pomoc. Pokojovkám chybí zásadní podmínka k životu
Zdroj obrázku: Pixabay.com

 Stres u orchidejí 

Orchideje jsou velmi jemné rostliny, citlivé na změny, ke kterým dochází v jejich prostředí. Nepříznivé příznaky uvidíte po přemístění na nové místo v bytě nebo těsně po jejich nákupu, po přivezení z obchodu. Toto je normální reakce na stres. V takových případech je nejlepší nechat rostliny aklimatizovat na nové podmínky. 

 

Přidat na Seznam.cz