Rhododendron 3431253 1920

Překvapivý objev pěstitelů ukazuje, že rostlinám se lépe daří, když na ně mluvíme

Péče o rostliny v květináčích se, díky pandemii, stala jedním z nejoblíbenějších koníčků uplynulého roku. Tento počínající trend má tři důvody. Prvním z nich je více času stráveného doma, zvyšuje se tak potřeba obydlí zvelebovat. Druhým důvodem, proč lidé s pěstováním domácí flóry začínají, je větší blízkost k přírodě, která například ve městech velmi chybí.  Třetím důvodem je touha starat se a přehlušit tak pocit samoty, který s sebou pandemie přinesla. Není tedy divu, že začínající milovníci domácího pěstování hledají radu, díky níž budou jejich rostliny svěží a krásné. Jednou z nejpodivnějších rad pro pěstování, je mluvit s nimi. Ač se to zdá nemožné, i tato rada má své zdůvodnění ve vědě.

Mohlo by vás zajímat:  Kvůli čtyřem zbytečným chybám balkonové rostliny trpí a místo krásných květů chřadnou

Rada nad zlato

Jak rostliny správně pěstovat, se musíte dlouho učit, protože různé druhy mají své různorodé potřeby. Existuje však jedna univerzální rada, i když zní kontroverzně. Rostlinám pomáhá, pokud na ně mluvíme. Rostliny samozřejmě neslyší jako my, ale některé studie ukazují, že prohození pár slov jejich směrem podpoří jejich růst.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Slyší i bez uší

Spíše, než správně volená slova, ovlivňují rostliny vibrace. Rostliny dobře reagují na nízké úrovně vibrací, nejlépe asi 115-250 Hz. Tyto mírné vibrace ovlivňují fotosyntézu, což zlepšuje růst rostlin a schopnost bojovat proti infekci. Silnější vibrace mají na rostliny spíše negativní dopad.

Mohlo by vás zajímat:  Voda s citronem je po ránu stokrát lepší než káva. Změnu pocítíte ihned
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Každý má svůj vkus

Svědčí o tom výzkum, který provedla Královská zahradnická společnost. Vědci z tohoto centra zjistili, že pravidelné mluvení k rostlinám urychluje jejich růst. Zjistili také, že rostliny „dávají přednost“ zvuku ženského hlasu, spíše než mužskému. Většina rostlin špatně toleruje hluk a dokonce i zvýšený hlas. Nicméně, dobře reagují na příjemný tón komplimentů.

 

Přidat na Seznam.cz