Gray Ash Closeup Texture Detail

Dřevěný popel je vhodným hnojivem pro stromy, keře nebo ovoce

Hnojení přírodními produkty je to nejlepší, co můžete zvolit pro své rostliny. Dřevěné uhlí představuje velmi tradiční způsob, jak poskytnout rostlinám živiny a podpořit jejich růst. Uhlí obsahuje minerální látky (vápník, draslík, fosfor a mnoho dalších), které jsou velmi prospěšné pro vaše rostliny, včetně stromů, keřů, ovoce a zeleniny.

Získání a zpracování dřevěného uhlí

Uhlí a popel ze spáleného dřeva si dávejte na stranu, abyste měli dost na hnojení. Musíte ale používat přírodní dřevo bez laku nebo jiných látek. Nechte popel vychladnout a potom uhlíky rozdrobte na jemnější části, abyste ho mohli pohodlně použít na záhonech. Jestli nemáte vlastní popel, požádejte své sousedy nebo známé, kteří mají ohniště, krb nebo topí dřevem.

Mohlo by vás zajímat:  Postřik z droždí ochrání rostliny před houbovými chorobami, česnek zlikviduje škůdce

Jak popel použít na zahradě?

Použití dřevěného popela je neuvěřitelně jednoduché. Stačí, když ho nasypete přímo na půdu kolem rostlin a na záhony, ve kterých budete během sezóny pěstovat plodiny a květiny. Měli byste ho jemně rozptýlit, aby nebyl příliš koncentrovaný na jednom místě. Jestli chcete dosáhnout ještě lepších výsledků, můžete ho jemně smíchat s kompostem nebo dalšími druhy organických hnojiv.

Bucket Stove Winter Burnt Coal Ash
Zdroj obrázku: Freepik

Množství je klíčové

Dřevěné uhlí je docela silný produkt, a proto byste měli začít menším množstvím. Hodně záleží na druhu substrátu a také na potřebách rostlin. Na začátku použijte asi 1-2 hrnky popela na jeden metr čtvereční. Jestli si nejste jistí, použijte raději méně než více. Příliš mnoho popela může rostlinám vážně ublížit, zatímco menší množství jim jedině prospěje.

Mohlo by vás zajímat:  Zdravou řeřichu si snadno vypěstujete během pár dní i na parapetu

Zalévání po použití popela

Ihned po zasypání půdy popelem ji musíte zalít. V opačném případě vám popel odnese vítr a nebude vám to k ničemu. Navíc se díky vodě dostane popel do hloubky do půdy a bude moci mnohem lépe vyživovat kořeny rostlin. Potom už stačí, abyste sledovali stav vašich rostlin. Jakmile zaznamenáte nedostatek živin, můžete klidně přidat nějaký popel a znovu záhon zalít vodou.

Zdroj: https://www.rhs.org.uk/soil-composts-mulches/wood-ash-using-in-garden
Přidat na Seznam.cz