Herbal Tea 1410565 1920

Sedm bylinek, které se pyšní schopností zlepšit dýchací systém

V článku najdete rady a tipy, jak vypěstovat na zahradě zapomenuté nebo méně známé rostliny, které jsou ale užitečné a mají vlastnosti prospěšné zdraví. Sedm bylinek, které vám posílí dýchací systém, se dají pěstovat bez velké námahy a mohou zlepšit zdraví. 

Bylinky pomohou zlepšit dýchací systém

Byliny jsou pro náš dýchací systém bohatým zdrojem antioxidantů, snižují poškození, které způsobují volné radikály, a také mají čisticí účinek na plíce. Bojují proti škodlivým patogenům, které mohou způsobit dýchací potíže. Následující bylinky uvolňují svaly horních dýchacích cest, což snižuje kašel.

Mohlo by vás zajímat:  Černý bez lze využít pro postřik proti škůdcům na zahradě
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Mezi první bylinky patří univerzální oregano. Pozitivně působí na imunitní systém i na ten dýchací. Obsahuje karvakrol a kyselinu rozmarýnovou. Tyto látky snižují sekreci histaminu. Vyčistí ucpaný nos a zmírňuje rýmu. Inhalace oreganového oleje uklidní pacienta. Vlastnosti oregana:

  • baktericidní,
  • protizánětlivé,
  • protiplísňové.

Máta je jedna z neoblíbenějších bylin. Používá se nejen do nápojů, ale také při léčbě respiračních onemocnění. Obsahuje mentol, který uvolňuje svaly dýchacích cest. Snižuje přetížení, rozpouští hleny a podporuje jejich vylučování. 

Meduňka zmírňuje stavy infekce, jitrocel zklidní sliznice

Meduňka je velmi oblíbená rostlina v našich zahradách. Obsahuje snadno stravitelné sloučeniny křemíku, kyseliny ellagové nebo kyseliny rozmarýnové. Zmírňuje stavy infekce, příznaky astmatu nebo propuknutí tuberkulózy. 

Mohlo by vás zajímat:  Bylinky a šťávy, které nakopnou tělo i mysl po dlouhém zimním spánku

Listy jitrocele se hodně používají k uklidnění kašle a také ke zklidnění podrážděné sliznice. Jitrocel kopinatý podporuje imunitu, má protizánětlivé účinky a pomáhá bojovat proti nachlazení a dalšímu podráždění dolních i horních dýchacích cest. Klinické studie potvrzují jeho účinnost.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Oman je bylina, která se používá k léčebným účelům. Obsahuje účinné látky jako je inulin a alantolakton, díky kterým má relaxační účinek na hladké svaly průdušnice. Jeho kořen by se měl používat při zánětu úst, krku nebo průdušek.

Mohlo by vás zajímat:  Jak pěstovat tymián

Lobelka je rostlina, kterou nejdete v záhonech na zahradách. Je okrasnou rostlinou, ale kromě toho pomáhá léčit. Rozšiřuje průdušky a stimuluje nadledvinky k uvolnění adrenalinu. 

Eukalyptus je také velmi známá rostlina. Působí vykašlávání, zklidňuje kašel nebo podráždění dutin. Snižuje příznaky astmatu a zvyšuje komfort dýchání. 

Přidat na Seznam.cz