Shredded Cut Paper Carton Recycling Inside Cardboard Box Ecology Background

Dejte druhý život starým krabicím. Na zahradě pomůžou s plevelem, závlahou i hnojením

Kartonové krabice jsou velmi užitečné v mnoha průmyslových odvětvích. Málokdo už ale ví, že jsou skvělé i pro použití při práci na zahradě. Mohou přispět k lepšímu růstu našich rostlin. Poradíme, jak je nejlépe využít.

Pokud nechcete na zahradě plevel, určitě nevyhazujte karton, ve kterém jste dostali nějaký balíček. Použití kartonu je extrémně šetrné k přírodě, protože se – stejně jako papírové sáčky nebo papírová brčka – rychle rozkládá a pro zvířata nepředstavuje žádnou hrozbu. Z tohoto důvodu mnoho značek nahrazuje plastové obaly kartonovými.

Mohlo by vás zajímat:  Prorůstající plevel zničí ocet nebo jiné přírodní produkty

Zabojujte s plevelem

Namísto vyhazování kartonu do koše mu můžete dát nový život a použít ho na své zahradě. Zkuste s ním efektivně mulčovat a zabránit tak vzniku plevele. V kartonových krabicích najdeme vysoký obsah celulózy, proto díky němu snadno přilákáme žížaly, které jsou skutečnými pomocníky k hnojení půdy. Pokud navíc zeminu přikryjete kartonovými krabicemi, zabráníte vysušování půdy. Sazenice tedy nebude potřeba tak často zalévat a ušetříte i na vodě.

Zdroj obrázku: Freepik

Mulčujte efektivně

Mulčování kartonem je skvělé ke zlepšení stavu půdy na zahradě, ale také k ochraně rostlin před plevelem. Je však třeba si uvědomit, že lepenka je vhodná k mulčovaní pouze tehdy, není-li ošetřena žádnými chemikáliemi. Ujistěte se také, že kartony nejsou potištěné nebo barvené. V takovém případě je raději nepoužívejte, protože by barva mohla pustit a nasáknout se do půdy.

Mohlo by vás zajímat:  Hortenzie krásně pokvete díky správnému hnojivu. Vhodná pro ni je kávová sedlina nebo kyselina citronová

Jak postupovat?

Rozdělené kartony pokládejte na půdu tak, aby se překrývaly. Správně vyskládané kartony postříkejte vodou, neměly by být ale zcela nasáklé. Poté je zatižte kameny, aby je neodnesl vítr. Takto připravené mulčování je vhodné doplnit jehličnatou kůrou nebo pilinami. Přibližně každý měsíc je vhodné kartony obměnit. Díky tomu se vám na zahradě nebude množit plevel a rostliny budou mít skvělé podmínky k růstu i plození.

Zdroj: https://homeguides.sfgate.com/use-corrugated-cardboard-mulch-35031.html
Přidat na Seznam.cz