Thuja2

Nejkrásnější živý plot vytvoří jedině túje. Pro dokonalý vzhled potřebují dvě obyčejné věci

Túje jsou velmi častým doplňkem mnoha zahrad. Mají mnoho výhod a při správné péči jsou krásnou ozdobou zahrady. Navíc v podobě živého plotu nám poskytnou skvělé řešení, pokud chceme mít více soukromí. Túje nepotřebují spoustu péče, stačí, když jim poskytnete slunce a dostatek místa k růstu.

Jak správně túje vysadit

Jedná se o velmi tolerantní rostliny, které vám budou růst skoro všude. Avšak na správném místě porostou rychleji a budou vypadat opravdu krásně. Nejdůležitější je pro túje sluneční světlo. Túje potřebují trochu kyselejší půdu. Chcete-li však túje vysadit na stanovisko, které nesplňuje tyto podmínky, není to až tak velký problém. Tyto stromky zvládnou i polostín, ale musíte počítat s tím, že budou růst pomaleji.

Mohlo by vás zajímat:  Vaření brambor urychlí jedlá soda, v mikrovlnce jsou hotové za pět minut

Máte-li problém s kyselostí půdy, existuje několik domácích rad, jak přidat půdě trochu na kyselosti. Můžete zkusit okysličit půdu kávovou sedlinou. Tím pádem využijete i věci, které byste v jiném případě vyhodili. Navíc kávová sedlina obsahuje fosfor, hořčík a draslík. Avšak takové okysličování je jen krátkodobé. Pokud chcete mít jistotu, že vaše túje mají dostatečně kyselou půdu, zakupte v zahradnických potřebách speciální substrát určený přímo pro túje.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak hustě zasadit túje, aby vytvořily pěkný živý plot

Pokud túje vysadíme příliš daleko od sebe, bude trvat velmi dlouho, než vytvoří souvislý plot bez mezer. Takto nebudou dlouho splňovat účel, za kterým jsme je vysadili. Zasadíme-li je zase moc blízko, budeme potřebovat více stromků a utratíme více peněz, navíc investice do živého plotu většinou nebývá malá. Univerzální pravidlo říká, že túje by se měly vysazovat 50 centimetrů od sebe. Vzdálenost od plotu by měla být také půl metru, a pokud je plot celistvý (například celý z betonu), musí se vzdálenost zvýšit na jeden metr.

Mohlo by vás zajímat:  Některé stromy dodají člověku energii, jiné mu ji vezmou

Když už víme, jak hustě túje zasadit, aby vytvářely pěknou řadu, je dobré se zamyslet i nad tím, aby nekonkurovaly jiným rostlinám v zahradě. Důležitá je i blízkost trávníku, aby mohla tráva správně růst. Odborníci radí, aby mezi zdí a trávníkem zůstala mezera alespoň půl metru. Nebojte se, že tento prostor bude vytvářet nepěkný pohled na vaši zahradu. Stačí, když ho zaplníte borovou kůrou. Ta dokonce vykonává dvě funkce, a to dekorativní a ochrannou, kdy stromy chrání před špatnými povětrnostními podmínkami.

Zdroj: https://treehouse.co/us/blog/a-shrub-for-your-garden-planting-thuja-trees.html
Přidat na Seznam.cz