Garlic Cloves Head Close Up Wooden Background Close Up Macro Shoot (1)

Česnek je oblíbený, zápach po něm ale příjemný není. Naštěstí ho lze snadno potlačit

Staré egyptské přísloví praví, že nelze skrýt tři věci: lásku, velblouda a vůni česneku. Česnek je zdravý, dává pokrmům intenzivní a charakteristickou chuť, ale má jednu nevýhodu – pro mnohé výrazný a nepříjemný zápach. Poradíme vám, jak se s tímto problémem vypořádat.

Pomohou bylinky

Dopřáli jste si právě česnekové jídlo? Někteří lidé radí, abyste si hned po jídle dali velkou porci zeleniny nebo salát s petrželkou, tvarohem a aromatickými bylinkami (např. lístky koriandru, mátou či koprem). Můžete tak minimalizovat nepříjemný zápach, který po sobě česnek zanechává. Kromě těchto bylinek lze vyzkoušet třeba i meduňku. Ta je považována za blízkou příbuznou máty a funguje velmi dobře. Použít můžete i sílu tymiánu a šalvěje. Tyto bylinky vás zbaví nejen zápachu, ale pomohou zubní dutinu také efektivně dezinfikovat. Šalvěj se užívá ve formě silného výluhu, zatímco tymián je možné koupit jako tinkturu.

Mohlo by vás zajímat:  10 kroků, jak připravit zahradu na nadcházející mrazy

Zkuste kávu, anýz nebo fenykl

Pomáhá také, pokud sníte 1–2 kyselá jablka nebo si dáte čerstvě vymačkanou citronovou či grapefruitovou šťávu, čaj z máty peprné, kopřivy nebo fenyklu. Případně zkuste zkousnout pár zrnek fenyklu, anýzu nebo kávy. Dalším způsobem, jak zmírnit nepříjemný zápach, je vypít malou sklenici suchého vína.

Zdroj obrázku: Freepik

Nakoukněte do lékárničky

Nezapomeňte i na další možnosti, stačí nahlédnout do vaší lékárničky. Vypláchněte si ústa buďto zředěným roztokem peroxidu, nebo lžící jedlé sody rozmíchané ve vodě. Obě směsi stačí pár minut převalovat v ústech a následně vyplivnout. Zápach by měl zmizet.

Mohlo by vás zajímat:  Zamiokulkas vydrží bez vody i dlouhé týdny. Pro svou nenáročnost patří mezi nejoblíbenější rostliny vůbec

Odpařování pokožkou

Při požití česneku myslete na to, že silice česneku jsou skutečně silné, a právě proto funguje jako velmi účinné přírodní antibiotikum. Ale ani po projití žaludkem neztrácejí svou sílu. Může se tedy stát, že při požití většího množství česneku budete nepříjemný zápach cítit z celé vaší pokožky, ze které se také mírně odpařuje. Myslete tedy na to, pokud vás čeká například nějaká důležitá schůzka.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/get-rid-of-garlic-onion-breath
Přidat na Seznam.cz