Fresh Herbs Garden Pots Windowsill

Bylinkám se bude dařit na balkoně, parapetu i v interiéru

Zamýšleli jste se někdy nad tím, proč je středomořská kuchyně, a italská zejména, tak vyhlášená? Odpověď je prostá – Jihoevropané mají slabost pro čerstvé bylinky, které dodají každému jídlu šmrnc. Ostatně řada známých italských receptů sází jen na bazalku, která sama o sobě vytáhne obyčejnou pizzu Margherita minimálně o jednu úroveň nahoru. Ale nezoufejte, bylinky si můžete vypěstovat i vy. Alespoň některým se bude dařit všude.

Bylinky na balkoně

Úplně nejlepší je samozřejmě pěstování bylinek na denním světle a čerstvém vzduchu, tedy na balkoně. V tomhle ohledu samozřejmě záleží na tom, kam je balkon situován a jak moc přímého slunce na něj směřuje. Jižně orientované balkony jsou většinou hodně slunné, a zejména u vyšších budov mohou poskytovat podmínky podobné těm středomořským. Naopak balkony na severní straně budovy svědčí spíše lesním bylinkám, které přímé slunce nepotřebují.

Mohlo by vás zajímat:  Levanduli můžeme množit ze semínek nebo řízků
Zdroj obrázku: Freepik

Bylinky v interiéru

Ne každý byt má vlastní balkon. A v některých ani není možné připevnit na okna venkovní truhlíky. Ani v takovém případě není třeba věšet hlavu, existují i bylinky, které vám s adekvátní péčí porostou i v interiéru. Týká se to hlavně různých druhů pažitky, ale doma vám poroste i bazalka, když se o ni budete správně starat. Vhodné jsou také léčivé byliny, ze kterých se připravují čaje a nálevy. Zmínit můžeme třeba meduňku nebo rýmovník, které lze doma pěstovat po celý rok. Oceníte je ale hlavně v období respiračních onemocnění.

Mohlo by vás zajímat:  Bylinky v kuchyni nesmí chybět. Pokrmům dodají jedinečné aroma i chuť

Kterými bylinkami začít?

S bylinkami je to stejně jako s jinými rostlinami, některé jsou hodně náročné na péči a náchylné na škůdce a nemoci, s jinými budete mít snadnou práci. Mezi ty, u nichž není co zkazit, patří petržel a máta. Čaj z domácí máty přitom chutná mnohem lépe než ten kupovaný. Také s většinou odrůd koriandru nebudete mít mnoho práce a nepříliš náročný je také kopr.

Zdroj: https://www.rhs.org.uk/herbs/growing
Přidat na Seznam.cz