Closeup Frozen Grass After First Frost Winter

V zimě mohou pokojové rostliny strádat. Díky několika trikům přečkají do jara v dobré kondici

V zimě se pokojovým rostlinám příliš nedaří. Není tolik času o ně pečovat, ale potřebujeme, aby byly v dobré kondici až do jara, kdy je zase můžeme dát na parapet. Budou potřebovat hodně světla, ale zároveň méně tepla, kterého je bohužel v zimě někdy až příliš. Jak se starat o pokojovky, aby zimu přežily?

Abyste jim zajistili světlo, dejte je k oknu

Pokud máte tmavé místnosti, dejte rostliny k oknu. Světlo potřebují po celý rok. V místnostech je nejsvětleji od jihu a západu, takže můžete rostliny umístit na tyto strany, především v zimě se tak bude rostlinám dařit. Dávejte si také pozor, abyste místnosti zbytečně nevytápěli. Mnoho květin umírá z důvodů, že jsou přehřáté a navíc nemají dostatek vláhy. Proto je nedávejte na parapety, kde máte topení.

Mohlo by vás zajímat:  Pokojové rostliny zlepšují domácí vzduch a působí příznivě na zdraví

Zimu přežijí spíše v chladnějších místnostech, jako je kuchyň nebo koupelna – zvlášť, pokud v ní máte okno. Rostliny je důležité nepřelévat. Více vody může způsobit hodně škody, proto raději zalévejte méně, ale o to častěji. Půda by měla být suchá, což je znamení, že květina potřebuje napít. Rostliny můžete vodou klidně i kropit, protože ve většině domácností je velmi suchý vzduch.

Zdroj obrázku: Freepik

Důležité je hnojení a období klidu

Pokud se chystáte své rostliny hnojit, přes zimu to rozhodně nedělejte. Výjimku tvoří druhy, které v zimním období kvetou, což jsou orchideje, azalky nebo gardénie. Pokud ale nemusíte, rostliny nechte, jak jsou. Hnojením byste je mohli přivést ke květenství, ale v zimních měsících by měly spíše odpočívat a připravovat se na náročnější jaro.

Mohlo by vás zajímat:  Některé pokojové rostliny se těší velké popularitě, přesto mohou být nebezpečné

Hnojit můžete také kapradiny, fíkusy nebo monstery, což jsou rostliny, které se hodí například do tmavých a vlhkých koupelen. Nejenže udělají parádu, ale také umí čistit vzduch od škodlivých látek a zanechají za sebou jen svěží domov. Záleží ale jen na vás, jakou rostlinu si vyberete, protože někdo miluje zelené rostliny a někdo raději kvetoucí.

Zdroj: https://www.joyusgarden.com/winter-houseplant-care/
Přidat na Seznam.cz