Cernucha1

Černý kmín zharmonizuje tělo i mysl, prospěšná jsou semínka i kmínový olej

Semínka jsou sice malá, nenápadná a většina z nich má dokonce i nevýraznou chuť, ale i tak jsou velmi důležitá pro správnou, zdravou a vyváženou stravu. Semínka obsahují mnoho důležitých látek, vitaminů a minerálů, které jsou pro lidské tělo velmi důležité. Semínka se začala hojně používat k posypávání pečiva, jako přísada do salátů, smoothie i jogurtů. Právě pro jejich nevýraznou chuť je můžete snadno použít jak ve sladkých, tak i slaných pokrmech. Tento článek je ale zaměřen pouze na konzumaci semínek černého kmínu (černuchy seté), kterému se budeme níže věnovat.

Mohlo by vás zajímat:  Zhouba jménem chloróza. Tato žloutenka rostliny vysiluje a ty neplodí
Zdroj obrázku: Freepik

Užitečnost černého kmínu

Všechny výše uvedené informace platí i pro černý kmín. Ten totiž obsahuje mnoho minerálů, zejména vápník, hořčík, železo, zinek a draslík. Najdeme v něm i důležitý vitamin B a bílkoviny. Pokud budete černý kmín konzumovat pravidelně každý den, určitě vám přinese mnoho výhod. Jeho pravidelné užívání bude přínosné zejména pro lidi s vysokou hladinou cukru v krvi, kterou černý kmín pomůže stabilizovat. Velmi užitečný bude také lidem, kteří potřebují podpořit práci jater. Sáhnout nemusíte jen po celém či mletém černém kmínu, nabízí se i jiná, pro někoho přijatelnější varianta, kterou je kmínový olej.

Mohlo by vás zajímat:  Ovoce s minimem cukrů, ale plné prospěšných látek – to je lahodné avokádo
Zdroj obrázku: Freepik

Kmínový olej

Olej z černého kmínu je snazší pro užívání. Koupit jej můžete v každém větším obchodě s potravinami či specializované prodejně na zdravou výživu. I kmínový olej dokáže pomoci se všemi výše zmíněnými problémy a kromě toho má schopnost zlepšit psychickou pohodu člověka. Kmínový olej dokáže potlačovat stres, zlepšovat humor a pocit pohody, snižuje únavu a je do jisté míry antidepresivní. Mimo to je dobré užívat čajovou lžičku kmínového oleje, pokud se potřebujete zbavit alergie. Kmín je rovněž vhodný jako preventivní prostředek pro podporu imunity, tělo si pak dokáže lépe poradit s nemocemi, se kterými bude jednodušeji bojovat.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/kalonji-nigella-seeds
Přidat na Seznam.cz