Male Eurasian Blackcap Sylvia Atricapilla Is Close Up Identifiable Bird Feeds Black Elderberry Bushes Holds Berry Its Beak

Černý bez zbaví zánětu a nastartuje imunitu. Nenápadné plody v sobě však skrývají jed

Bezinky jsou bylinkou, která má velký vliv na naše zdraví. Černý bez je oblíbenou surovinou nejen v době onemocnění. Vyrobit si z něj můžete čaj nebo si bezinky dopřát v sušené formě. Už lidové léčitelství znalo, jaké má účinky na lidské zdraví. Plody i květy bezu působí blahodárně proti zánětům.

Černý bez posiluje imunitu

Černý bez využijete v případě, že potřebujete nastartovat imunitu. V jakých dalších situacích budou bezinky užitečné? Zkuste se na to s námi podívat. Hodit se budou především květy a plody, které si můžete nasušit a využít jejich účinky také v zimních měsících, kdy jsou nejčastějšími onemocněními chřipka nebo nachlazení. Domácí způsoby léčby jsou totiž velmi efektivní.

Mohlo by vás zajímat:  Máta: zázračná bylinka, ze které si snadno vyrobíte domácí kosmetiku pro krásu celého těla

Plody bezu byste ale nikdy neměli jíst syrové, protože se můžete otrávit. Obsahují totiž sloučeniny, které jsou jedovaté. Jejich konzumace může způsobit bolesti hlavy, nevolnost, nebo dokonce zvracení. Objevit se mohou také problémy s dýcháním nebo průjem. Sušené plody bezu černého si můžete dopřát bez obav.

Zdroj obrázku: Freepik

Bezové listy nesušte ani nejezte

Toxické sloučeniny najdete nejen v plodech nebo květech, ale bohužel také v kůře nebo listech samotného keře. Dnes už sice kůru k ničemu nepoužíváme, ale dříve se používal celý keř včetně kořenů. Jeho účinky na lidské zdraví byly totiž neskutečné. Bez sloučenin, které jsou nebezpečné pro lidské zdraví, jsou květy bílého bezu. Ty můžou být skvělou pochoutkou.

Mohlo by vás zajímat:  Do stinné zahrady se hodí několik oblíbených druhů zeleniny a bylinek

Dopřát si je tak můžete nejen v salátech, ale hodí se také jako ozdoba dezertů nebo jiných lahodných pokrmů. Zdraví byste si měli chránit, proto si dávejte pouze suroviny, které jsou přírodního původu. Nejen černý bez, ale i další bylinky mohou vašemu tělu pomoci. Jestli se k přírodě budete chovat hezky, určitě se vám to vrátí v podobě zdravého těla i mysli. Snadno si z bezinek můžete udělat například čaj.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/elderberry-health-benefits
Přidat na Seznam.cz