Čerstvé bylinky ze supermarketu málokdy přežijí přenos domů. Zachrání je několik kroků

Mnohé kulinářské pořady v televizi a na internetu způsobily, že se stále více lidí vrací k domácímu vaření. Je velmi známo, že k dochucování se hodí nejlépe bylinky, a především ty čerstvé, nikoli sušené z balíčků v obchodech. Bohužel bylinky, které si často zakoupíme v obchodech, rychle vadnou. Přinášíme pár triků, jak jim prodloužit život.

Krása, která rychle zmizí

Musíte vědět, že všechny bylinky, které si koupíte, se pěstují ve sklenících, kde mají slunce, živiny a vlhkost. V tom však může být i velká nevýhoda. Takové bylinky pak nejsou přizpůsobeny horším podmínkám a mají problém přežít mimo skleník. Kromě toho dobře netolerují ani dopravu do obchodů. Ještě předtím, než se dostanou na pulty, jsou uloženy v chladírenských skladech, které doslova zmrazí jejich životní procesy.

Mohlo by vás zajímat:  Šťáva z černého bezu zatočí s každým nachlazením. Zároveň funguje lépe než drahá kosmetika

Zakoupené bylinky zažívají tepelný šok, v důsledku čehož jsou oslabené a pak dále nerostou. Tyto rostliny pak rychle chřadnou před očima a brzy je musíme nahradit novými bylinkami. Zmražená, nehydratovaná, nebo hydratovaná až moc, a hladová po minerálech potřebných k vývoji zažije rostlina další šok, když ji přineseme domů. Mění se její místo, světlo i vlhkost. Takto oslabená rostlina může být lehce napadena sporami plísní. Naštěstí však může být i taková rostlina zachráněna.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak bylinkám zajistit delší životnost

Jako první určitě rostlinku seřízněte. Výška 6 centimetrů je akorát. Odříznuté stonky můžete hned použít k vaření nebo vysušit a schovat na později. Odstraněním větviček tak posílíme další a vytvoříme jim snazší přístup ke světlu. Další věc je půda. Zakoupené bylinky by se měly přesadit do větších květináčů, doplněných o úrodný substrát. Bylinky jako majoránka, bazalka nebo tymián můžete zasadit do menších květináčů, protože se zakořeňují jen mělce. Hlubší květináč bude potřebovat máta, meduňka a rozmarýn.

Mohlo by vás zajímat:  Zařiďte si na balkoně malou zahrádku. Tyto druhy zeleniny či ovoce si zde vypěstujete

Důležitá je i správná drenáž květináče, aby se v něm nezadržovala přebytečná voda, která může následně způsobit hnilobu kořínků. Přesazené rostlinky by měly být umístěny na světlém místě při chladnější teplotě. Chcete-li umístit bylinky na parapet, nezapomeňte zkontrolovat, zda radiátor moc nehřeje. V zimě chraňte rostliny před mrznutím a v jejich blízkosti neotevírejte okno. Nezapomeňte na pravidelnou zálivku a brzy se budete moci těšit na bohatou úrodu bylinek.

Zdroj: https://www.squaremilefarms.com/post/how-to-keep-supermarket-herbs-alive-5-top-tips
Přidat na Seznam.cz