9234

Byt před zloději ochrání dobrá prevence: zabezpečení i rozumné chování

Loňský rok statistikami s majetkovými trestnými činy pořádně zahýbal. za dvanáct kalendářních měsíců došlo k 33 750 vloupání a vykradení domů, bytů, sklepů či garáží. Nejvíce řádí zloději v Praze a ve Středočeském kraji, ale nenechavci se objevují v celé České republice. Podle zkušeností policejních vyšetřovatelů potřebují zločinci na vykradení daného prostoru pouhých pět minut, škody mohou jít i do milionů. Nejčastěji dochází k vykrádačkám v průběhu letních nebo zimních prázdnin, případně víkendů, kdy je jasné, že nejsou obyvatelé doma. Co dělat, aby si pro příště nevybrali právě vás?

Mohlo by vás zajímat:  Banánová slupka: Pomocník květin do časů moderních

Kvalitní zabezpečení je drahé

Investovat do dveří, mříží a monitorovacího systému? Ano, policisté radí zabezpečit domov nejlepším možným způsobem a doporučuje se zaměřit na přístupové body, jako jsou sklepy, střechy, půdy, terasy či balkony. Ve všech těchto případech je dobré zajistit vchody bezpečnostními zámky. Ale ani to nemusí stačit, protože zloději jsou velmi zruční nebo vynalézaví v jejich zdolávání. Současně zajištění nemovitosti může být dosti finančně náročné, jak tedy postupovat?

2802
Zdroj obrázku: Freepik

Známky nepřítomnosti

Jaké typy nemovitostí si zloději vybírají? Zejména opuštěné byty a domy během zmiňovaných prázdnin, kdy leckteří majitelé ponechávají náhradní klíče v květináči, v poštovní schránce či pod rohožkou. Protřelí kriminálníci tyto fígle moc dobře znají, současně umí zjistit, zda obyvatelé odjeli na dovolenou, protože okna zůstávají celodenně zavřená, žaluzie jsou zatažené či se v podvečer v domě nesvítí a ze schránky čouhají letáky z posledního týdne. Všechny tyto známky nepřítomnosti jsou nechtěnou pozvánkou. Řešením je požádat souseda či kamaráda, aby pravidelně v bytě vyvětral a schránku vybíral.

Mohlo by vás zajímat:  Někteří zahradníci zdobí rostliny žlutou mašlí. Tahle netypická dekorace má překvapivě skvělé účinky

Ach ty sociální sítě!

Mít veřejný profil na sociálních sítích se nevyplácí. O to více, když v honbě za lajky dotyční sdílí vše od odjezdu až po příjezd. Fotka z letiště, pod kterou je hláška o čtrnáctidenní nepřítomnosti, je přesně tím, na co zloději čekají. Mají dostatek času si loupež naplánovat a vykrást domácnost bez obav, že budou brzy odhaleni. Policisté radí opatrnost na sociálních sítích, ale také v rámci domácnosti, kde by se v nepřítomnosti neměly ponechávat cennosti nebo velká finanční hotovost.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/cesko-rekordni-pocet-kradezi-vloupani-pribram-plzen.A230120_201923_domaci_kadl, https://www.andovercompanies.com/insight/18-ways-to-theft-proof-your-home/
Přidat na Seznam.cz