286

Orchideje díky banánovému hnojivu bohatě rozkvetou

Orchideje jsou krásky, které zvelebují interiéry a často zdobí okenní parapety. Jsou oblíbené pro svůj nevšední půvab, květy mohou těšit po dlouhé měsíce. Tedy se správnou péčí, která zahrnuje též vhodně vybrané hnojivo. A proč jej kupovat v hobbymarketu nebo v zahradním centru, když stejnou službu udělají obyčejné banány, vlastně banánové slupky? Banánový prášek nebo odvar jsou skvělými alternativami komerčních hnojiv, orchideje po nich budou kvést jako šílené.

Hnojení exotických krásek

Krásná orchidej bez jakékoli péče? Toho se pěstitelé nedočkají, protože určitá péče je zcela nezbytná, mimo jiné pravidelné hnojení. Mnoho prodávaných druhů orchidejí pochází z exotických a tropických oblastí, proto se na trhu objevují kříženci, kteří zvládnou i tuzemské prostředí. Z toho důvodu je nutné orchideje přihnojovat, nemusí tomu být hned po nákupu, v tom případě se doporučuje posečkat asi tři měsíce. Před aplikací hnojiva se musí rostlina dobře zalít. Obdobně se nemusí zahnojovat právě přesazené květiny, ideální je počkat asi dva měsíce.

Mohlo by vás zajímat:  O fíkus se postará i začátečník, stačí dodržet několik jednoduchých pravidel
2150970112
Zdroj obrázku: Freepik

Důležitý je čas hnojení

U orchidejí hraje roli zálivka, ale také čas hnojení. Při dlouhotrvajících inverzích nebo při několikadenní oblačnosti je vhodnější počkat, protože účinnost fotosyntézy je menší a orchidej pak nemůže využívat naplno poskytnuté živiny. Orchideje se hnojí v jarních a letních měsících, například v dubnu a v srpnu, kdy nasazují nová poupata, naopak se nehnojí od přelomu září a října a v zimě, kdy je vhodné nechat rostlinu odpočinout.

Minerály z banánů

Velmi efektivním hnojivem pro orchideje je banán, tedy banánová slupka, která je zdrojem draslíku, fosforu, vápníku, hořčíku, síry a kyseliny křemičité. Optimální složení posiluje rostlinu a umožňuje její bujné kvetení. Prášek se vyrábí z vysušených banánových slupek v troubě. Proces trvá asi tři hodiny, po vychladnutí se slupky rozemelou a smíchají se substrátem. Je možné též každý týden zalévat odvarem, který se připravuje z nakrájené slupky, která se uvaří v 200 mililitrech vody.

Zdroj: http://vietlinh.us/collection/2019-banana-as-fertilizer-for-orchids.asp
Přidat na Seznam.cz