Kopriva3

Bylinky zná lidové léčitelství odpradávna. Právě před zimou bylinné čaje organismus nejlépe posílí

Sušené bylinky a odvary z nich se používají již dlouhá staletí jako lék na různé nemoci. Bylinné čaje jsou také ověřeným způsobem, jak tělu ulevit od bolesti. Rostliny ale mají mnoho vlastností, které můžete doma využít. V článku vám představíme léčivé účinky obyčejné kopřivy nebo pampelišky.

Kopřiva patří mezi byliny, které mají antibakteriální vlastnosti

Kopřiva se používá v lidovém léčitelství již dlouho. Říká se jí přírodní antibiotikum a konzumuje se hlavně v čajové formě, protože je nejdostupnější. Nálev z kopřiv může dokonce nahradit černý čaj, přitom ho lze pít i před spaním, protože nehrozí problémy s usnutím. Neobsahuje žádné látky, které by spánku bránily.

Mohlo by vás zajímat:  Ibišek pročistí tělo a posílí imunitu. Někteří lidé by se mu však měli obloukem vyhnout
Zdroj obrázku: Freepik

Pití kopřivového čaje má spoustu výhod. Rostlina totiž posiluje tělo vůči infekcím, hodí se ji proto pít na podzim a v zimě. Čistí naše tělo od toxinů, doporučuje se hlavně lidem, kteří mají problémy s ledvinami. Pravidelné popíjení kopřivového čaje zaručí méně otoků. Jestli ale máte problém se srdcem, kopřivě se vyhýbejte. Může negativně působit také na alergiky nebo osoby s citlivým zažívacím systémem.

Plná léčivých látek je také pampeliška

Pampeliška, kterou najdete všude kolem vás, obsahuje inulin, který snižuje chuť k jídlu a také hladinu cukru v krvi. Doporučuje se lidem, kteří trpí cukrovkou. Jestli jste včas zjistili, že máte aterosklerózu, může pampeliška pomoci v časné fázi. Má také močopudné účinky, využít můžete hlavně květy a listy. Pomocí pampelišky si ulevíte od ledvinových kamenů.

Mohlo by vás zajímat:  Na parapetu si snadno vypěstujeme oblíbené bylinky. Budou vždy čerstvé po ruce
Zdroj obrázku: Freepik

Někteří lidé by se pití pampelišky měli vyhnout. Zejména ti, kteří jsou citliví na bylinky, mohou mít problémy s alergickou reakcí. Lidé, kteří mají překyselený žaludek, by se pampeliškovému čaji nebo odvaru měli také vyhnout, protože se mohou tato onemocnění zhoršit. Kromě pampelišky si můžete usušit také bobkový list, který se sice používá spíše jako koření, ale můžete z něj čerpat také v přírodní medicíně.

Zdroj: https://www.storey.com/article/harvest-herbs-medicinal-use/
Přidat na Seznam.cz