Bylinky1

Bylinkovou zahrádku si můžete vypěstovat i na parapetu. Čerstvé bylinky tak budou vždy po ruce

Jestli si chcete doma vypěstovat bylinnou zahradu, nemusíte si bylinky vysazovat od semínka. Různé druhy bylin si můžete koupit také v obchodě, je ale nutné věnovat pozornost tomu, jak rostliny vypadají. Pokud ale nespěcháte, vypěstujte si je sami, protože z nich budete mít větší radost.

Bylinkovou zahradu můžete mít vždy při ruce

Rostlinku, kterou si chcete koupit, musíte pečlivě prohlédnout. Dávejte si pozor, aby neměla zvlněné listy, všímejte si různých povlaků nebo pavučin, které tam nemají co dělat. Půda by měla být čistá a ničím by neměla zapáchat. Bylinku co nejdříve po nákupu přesaďte do nového květináče, ve kterém vydrží po celou dobu.

Mohlo by vás zajímat:  Vavřín v květináči se stane krásnou dekorací a čerstvé bobkové listy se hodí nejen v kuchyni
Zdroj obrázku: Freepik

Na dno 12–15 cm hlubokého květináče dejte malé oblázky nebo keramzit. Do poloviny nasypte univerzální půdu, rostlinu vyndejte z plastového květináče a oprašte z kořenů rašelinu. Vložte bylinku do květináče s novou půdou, dejte další vrstvu půdy a nezapomeňte prsty udusat. Nakonec půdu zalijte trochou vody, aby si sedla. Dejte bylinku na slunný parapet, nejlépe tam, kde je slunce opravdu dlouho.

Při sázení budete mít větší jistotu, že vám bylinky porostou

Pokud se rozhodnete bylinky si vysadit od semene, můžete si je zakoupit v zahradnickém obchodě, které najdete v každém větším městě. Posbírejte si několik kelímků od jogurtu, do jejichž dna udělejte několik otvorů. Do dvou třetin nasypte půdu, položte několik semínek, a zase zasypte půdou. Stejně jako přesazené bylinky dejte i tady kelímky na parapet, kam svítí často slunce.

Mohlo by vás zajímat:  Krásné bylinky budou ozdobou zahrad či balkonů a najdou využití v domácí lékárničce
Zdroj obrázku: Freepik

Do každého kelímku dejte 2–3 lžíce vody. Až budou sazenice vysoké 10 cm, zasaďte je do klasických květináčů. Bylinky můžete pak použít na cokoliv. Hodí se do polévek, ale také omáček. Můžete si je také ve větším množství natrhat a zamrazit společně s vodou. Budete tak mít vždy připravenou jednu dávku. Bylinky můžete také darovat příbuzným, kteří je ocení.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-herbs/
Přidat na Seznam.cz