Woman Opens Window With Mosquito Net

Okna lze nastavit na letní a zimní mód. Pomohou i osvědčené triky

Plastová okna jsou v posledních letech stále oblíbenější díky své odolnosti, energetické účinnosti a snadné údržbě. Jejich výkon se však může mezi letními a zimními měsíci výrazně lišit, a proto u nich existují dva módy.

Letní a zimní mód

Okna, která bývají instalována, jsou obvykle seřízena na letní mód, jelikož jejich instalace probíhá obvykle na jaře či v létě. Letní a zimní mód se liší prakticky jen tím, že zimní mód zajišťuje lepší těsnění. Na zimní mód se nastavují otočením speciálního šroubu. Vy jako laici byste se však změnám módu měli raději vyhnout, protože by mohlo dojít k trvalému poškození oken, a navíc ne všechna okna změnu módu nabízí. Pokud přece jen chcete mód změnit, raději si na to pozvěte odborníka.

Mohlo by vás zajímat:  Voda pro orchideje není tak blahodárná, jak si mnozí myslí. Lepší je nápoj, který pijí ženy ráno a muži večer
Zdroj obrázku: Freepik

Přizpůsobení oken ročnímu období

Abyste přizpůsobili svá okna měnícímu se počasí, nemusíte se kvůli tomu uchylovat ke změně jejich módu, ale postačí vám následující tipy:

  • Léto: V létě používejte rolety nebo žaluzie, abyste zabránili pronikaní slunečního záření a ohřívání místnosti. Vsaďte také na pravidelné větrání – použití ventilace totiž zajistí cirkulaci vzduchu v celém domě. Otevírejte okna pouze ráno nebo večer, kdy je vzduch nejchladnější.
  • Zima: V první řadě je důležité pravidelně kontrolovat těsnění kolem oken, abyste se ujistili, že není prasklé nebo poškozené. Poškozené těsnění umožní pronikání studeného vzduchu do vašeho domova, což snižuje jeho celkovou energetickou účinnost. V druhé řadě použijte izolaci oken, která vám pomůže udržet váš domov v teple tím, že zabrání úniku tepla okny. K izolaci oken a snížení tepelných ztrát můžete použít těsnicí lišty nebo okenní fólie. Jako izolace fungují také těžké záclony. Zatažením záclon na noc můžete zabránit tepelným ztrátám skrz okna. Během dne je pak ale raději nechávejte roztažené, aby do vašeho domova pronikalo sluneční světlo, které ho může přirozeně vyhřát.
Zdroj: https://dostawaokien.pl/en/blog/adjust-windows-to-winter-summer-mode
Přidat na Seznam.cz