Slimak1

Boj se sklimáky vypadá marně, existují ale účinné způsoby, jak se jich zbavit

Jste jistě na svou zahradu pyšní, ale problém je, že pěstované rostliny ohrožují různé nemoci a také škůdci. K těm obávaným patří slimáci, což jsou plži, kteří se množí zejména při střední teplotě vzduchu a za deště nebo po něm. Jakmile se snese soumrak a s ním se sníží i teplota, stávají se aktivními a živí se rostlinnou potravou. Pokud však víte, jaké prostředky obrany zvolit, nemusí být škody na vaší zahradě až tak velké.

Sběr jako jedno z řešení

Jedním z možných způsobů je sběr jedinců, které vidíte, přičemž začínající soumrak je nejlepší doba, kdy je můžete sbírat. Záleží samozřejmě na vašich možnostech, velikosti týmu a také zahrady, ale výsledek může být až překvapivě dobrý. Je však třeba si uvědomit, že se jedná pouze o dočasné řešení, protože je pravděpodobné, že se slimáci do vaší zahrady časem vrátí.

Mohlo by vás zajímat:  Efektivní metody, jak se na podzim vypořádat se škůdci na zahradě
Zdroj obrázku: Freepik

Výsadba rostlin odpuzujících slimáky

Na okraje záhonů doporučují odborníci zasadit rostliny, které slimáky odpuzují. Druhů těchto rostlin je celá řada a každý si mezi nimi jistě vybere ty, které se mu líbí nebo které využije. Jsou to zejména bodláky, chrpa, levandule, česnek, šalvěj, hortenzie, pivoňka, heřmánek, cibule, měsíček a řada dalších.

Účinné bariéry

Pokud okraje záhonů zvednete a z vnější části je vysypete hrubším materiálem, je velice pravděpodobné, že tyto překážky slimáky od nálezu na záhony odradí.

Mohlo by vás zajímat:  Ani trny neochrání růže před invazí malinkých škůdců, zakročte proti nim rychle
Zdroj obrázku: Freepik

Káva

Káva v sobě obsahuje látky, které řadu živočichů, mezi které patří i slimáci, odpuzují. Možností jejího využití je více a její složení navíc dodá půdě potřebné živiny a přispěje k optimálnímu růstu rostlin. Kávovou sedlinu z turecké kávy rozmístěte kolem rostlin a uvařenou kávou můžete po vychladnutí pomocí láhve s rozprašovačem rostliny přímo postříkat.

Pivo

K chytání slimáků můžete využít také pivní past, kterou jednoduše vyrobíte tak, že pivo nalejete do vhodné nádobky a tu zakopete do země tak, aby její okraj byl zároveň s povrchem země nebo lehce pod ním. Vůně přiláká slimáky, ti spadnou do nádoby a v tekutině se utopí.

Zdroj: https://www.theenglishgarden.co.uk/expert-advice/gardeners-tips/how-to-get-rid-of-slugs-10-solutions/
Přidat na Seznam.cz