Boj se slimáky nemusí být marný. Připravte jim hostinu nebo jim zkřižte cestu

Slimáků se nikdy zcela nezbavíte, ale existuje mnoho způsobů, jak si s nimi poradit. Boj se slimáky si žádá hlavně rychlost, jelikož se brání svým velmi rychlým rozmnožováním. Jakou metodou lze se slimáky tedy účinně zatočit?

Sbírejte!

Jednou z nejjednodušších a nejúčinnějších zbraní je sběr slimáků. Každý večer je sbírejte do kbelíku a vysypte je ve volné přírodě. Další možností, která slimáky zlikviduje úplně, je PET lahev s vodou, ve které se slimáci rozpustí.

Zdroj obrázku: Pixabay

Pasti a pastičky

Rozmístěte po zahradě kelímky či uříznuté PET láhve, do kterých nalijete pivo. Zdecimování slimáků zaručeno! Tento způsob má jediný nedostatek, kterým je vůně piva. Ta totiž může přilákat i slimáky z širokého okolí. 

Barikády

Pro pohyb slimáků je potřeba vlhkost a cokoliv suchého jej zastaví. Dejte okolo záhonů či zahrady barikády v podobě prken, plechů či posypu z vápna či popelu. V případě menších záhonů lze použít trámy starých dřevěných oken. 

Zvěř a bylinky

V boji se slimáky mohou být dobrým pomocníkem i různí tvorové. Pokud se na vaší zahradě vyskytují ježci, žáby, slepýši, rejsci či krtci, máte z poloviny vyhráno. Právě tato zvířátka jsou osvědčenými slimákožrouty. Kromě nich pomohou také některé rostliny, obzvláště bylinky. Zasaďte ve své zahradě petržel, šalvěj, tymián, česnek, měsíček, pažitku či mátu.

Zdroj obrázku: Pixabay

Co dalšího zabírá?

  • Lákadla: Zkaženému ovoci či zvířecím granulím slimáci neodolají. Rozmístěte je po zahradě a pak jen na daných místech posbírejte mlsné slimáky. 
  • Osolte jim to: Posypte slimáky solí, rozloží se.
  • Chlupy a vlasy: Nasypte okolo záhonů zvířecí chlupy či lidské vlasy, slimáci se jim vyhnou.
  • Hřbitov: Zahrabejte mrtvé slimáky okolo záhonků. Slimáci ucítí mrtvolný zápach, který je odradí. 
  • Ocet: Postříkejte rostliny octem zředěným s vodou, jeho zápach slimáky odradí. 
  • Ovesné vločky: Nasypejte kolem rostlin ovesné vločky. Slimáci si na nich pochutnají, nabobtnají a následně pojdou. 
Přidat na Seznam.cz