Slug 1569009 1920

Boj se slimáky nemusí být marný. Připravte jim hostinu nebo jim zkřižte cestu

Slimáků se nikdy zcela nezbavíte, ale existuje mnoho způsobů, jak si s nimi poradit. Boj se slimáky si žádá hlavně rychlost, jelikož se brání svým velmi rychlým rozmnožováním. Jakou metodou lze se slimáky tedy účinně zatočit?

Sbírejte!

Jednou z nejjednodušších a nejúčinnějších zbraní je sběr slimáků. Každý večer je sbírejte do kbelíku a vysypte je ve volné přírodě. Další možností, která slimáky zlikviduje úplně, je PET lahev s vodou, ve které se slimáci rozpustí.

Zdroj obrázku: Pixabay

Pasti a pastičky

Rozmístěte po zahradě kelímky či uříznuté PET láhve, do kterých nalijete pivo. Zdecimování slimáků zaručeno! Tento způsob má jediný nedostatek, kterým je vůně piva. Ta totiž může přilákat i slimáky z širokého okolí. 

Mohlo by vás zajímat:  Na kuny bez odpuzovačů, podle expertů stačí mít psa nebo kočku

Barikády

Pro pohyb slimáků je potřeba vlhkost a cokoliv suchého jej zastaví. Dejte okolo záhonů či zahrady barikády v podobě prken, plechů či posypu z vápna či popelu. V případě menších záhonů lze použít trámy starých dřevěných oken. 

Zvěř a bylinky

V boji se slimáky mohou být dobrým pomocníkem i různí tvorové. Pokud se na vaší zahradě vyskytují ježci, žáby, slepýši, rejsci či krtci, máte z poloviny vyhráno. Právě tato zvířátka jsou osvědčenými slimákožrouty. Kromě nich pomohou také některé rostliny, obzvláště bylinky. Zasaďte ve své zahradě petržel, šalvěj, tymián, česnek, měsíček, pažitku či mátu.

Mohlo by vás zajímat:  Pozemek ohrožují i větší škůdci. Zvěř spolehlivě odradí jednoduché plašiče i určité vůně
Zdroj obrázku: Pixabay

Co dalšího zabírá?

  • Lákadla: Zkaženému ovoci či zvířecím granulím slimáci neodolají. Rozmístěte je po zahradě a pak jen na daných místech posbírejte mlsné slimáky. 
  • Osolte jim to: Posypte slimáky solí, rozloží se.
  • Chlupy a vlasy: Nasypte okolo záhonů zvířecí chlupy či lidské vlasy, slimáci se jim vyhnou.
  • Hřbitov: Zahrabejte mrtvé slimáky okolo záhonků. Slimáci ucítí mrtvolný zápach, který je odradí. 
  • Ocet: Postříkejte rostliny octem zředěným s vodou, jeho zápach slimáky odradí. 
  • Ovesné vločky: Nasypejte kolem rostlin ovesné vločky. Slimáci si na nich pochutnají, nabobtnají a následně pojdou. 
Přidat na Seznam.cz