Wild Animal 4015349 1920

Úroda na zahradě láká malé příživníky. Tyto přírodní metody jim zkazí chuť k jídlu

Mít malou zahradu přináší mnoho radosti a uspokojení. Pěstování oblíbených rostlin umožní útulné a klidné místo k odpočinku. Bohužel se na zahradu mohou dostat také škůdci a nezvaní hosté, jako je krtek, hlemýždi nebo hraboši. Mohou zničit celou vaši úrodu a výsledky vaší práce. 

V obchodech najdete mnoho přípravků, ale zkuste to podomácku

Přírodní metody jsou bezpečnější pro životní prostředí a nenaruší ekosystém. Můžete tak efektivně vyděsit krtky, hraboše nebo kuny. Hlemýždi se krmí hlavně v noci, a tak se stávají velkou zhoubou zahrad. Poškozují listy rostlin, a někdy dokonce jedí i mladé plody. Kolem rostlin byste měli zasadit bylinky, které šneky odstraší: 

  • řebříček,
  • šalvěj,
  • tymián.
Mohlo by vás zajímat:  Vypuďte myši z domu: vsaďte na omamné vůně, nepříjemné zvuky či pasti

Pokud je to možné, dejte na zahradu piliny, jehličí nebo písek smíchaný s popelem. Hlemýždi pak nebudou schopni překonat tuto překážku. Pokud jich ale máte na zahradě mnoho, pomohou pasti – do země dejte plastové nádoby s pivem. Jejich vůně škůdce přiláká.

Zdroj obrázku: Pixabay

Krtek je malý savec, který velmi často a rád poškozuje zahrady. Niči nejen travní porosty, ale především kořeny rostlin, způsobuje jejich vysychání. Vysaďte kolem záhonů rostliny, které krtky odpuzují – bazalku, česnek nebo měsíček. Do krtince můžete zapíchnout kovovou tyč, ke které připevněte plechovky od sodovky. Ve větru se budou pohybovat a znepříjemňovat krtkovi život.

Mohlo by vás zajímat:  Kuně se líbí v lidských obydlích, kde páchá škody. Pár triků ji vyžene pryč

Hraboši jsou jedni z nejhorších škůdců na zahradě

Pod rostlinami kopou tunely a poškozují kořeny rostlin. Vysaďte dekorativní česnek, černý rybíz nebo mátu poblíž jejich nor. Vůně těchto rostlin hrabošům vadí a budou chtít odejít pryč. Do děr, které po hlodavcích najdete, dejte drcený česnek nebo listy černého bezu. Hraboši nemají rádi jejich zápach a přesunou se na jiné místo.

Zdroj obrázku: Pixabay

Dalšími škůdci jsou mravenci. Velké mravenčí kolonie mohou poškodit kořeny rostliny a trávník. A jsou nepříjemní, když odpočíváme na zahradním nábytku. Můžete se jich ale snadno zbavit pomocí skořice, kávové sedliny nebo jedlé sody. Pokud tyto triky nepomohou, posypte místa, kde se mravenci pohybují, kukuřičnou moukou. Na jejich cestičky můžete umístit také čerstvé listy rajčat. 

Mohlo by vás zajímat:  Dotěrný hmyz rázem zmizí, když mu jasně ukážete, kdo je pánem domu

Mezi škůdce se řadí také kuna. Může způsobit velké škody – žere ovoce na keřích i stromech, poškozuje stromy nebo kouše kabely v automobilech. Na kunu si můžete zakoupit speciální pasti v zahradních domech. Dovnitř pasti dejte vejce nebo kousek syrového masa.

Přidat na Seznam.cz